karacigeryaglanmasi.gen.tr https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr Karaciğer Yağlanması, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, karacigeryaglanmasi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Tue, 12 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Karaciğer Büyümesi https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-buyumesi.html Sat, 24 Nov 2018 10:20:29 +0000 Karaciğer büyümesi, karaciğerin normalden daha iri bir hacme ulaşmasıdır. Karaciğer, karnın sağ üst bölümünde yer alan ve tahmini futbol topu büyüklüğünde bir organdır. Karaciğer büyümesi amaçlı kullanılan tıbbi Karaciğer büyümesi, karaciğerin normalden daha iri bir hacme ulaşmasıdır. Karaciğer, karnın sağ üst bölümünde yer alan ve tahmini futbol topu büyüklüğünde bir organdır. Karaciğer büyümesi amaçlı kullanılan tıbbi terim ise "hepatomegali" dir. Karaciğer büyümesi bir hastalık değildir. Ama rastgele bir karaciğer sağlık sorunu, konjestif kalp yetmezliği ya da kanser benzeri altta yatan yabancı bir problemin işaretçisi olabilir. Rehabilitasyonu sürecinde altta yatan etmenlere yoğunlaşılır ve tedavi bu doğrultuda başlatılır.
 
Karaciğer vücudun en kocaman uzuvlarından biridir ve vücudun en mühim ve ciddi görevlerini üstlenen organıdır. Hepatomegali olarak da malum karaciğer büyümesi kimi sağlık sorunlarının sonucunda da meydana çıkar. Karaciğerin normal büyüklüğü yaş ve cinsiyet benzeri farklı parametrelere bağlıdır. Karaciğer tam boyutuna 15 yaş kadar ulaşır. Karaciğer büyümesi bir başına bir hastalık değildir ama bu büyümeye neden meydana gelen birçok hastalığın belirtisidir. Birçok birey karaciğer büyümesinin farkında kalmadan hayatını sürdürür.

Karaciğer BüyümesiKaraciğer Büyümesi Neden Olur

Karaciğer büyümesi tıp dilinde Hepatomegali olarak da tanımlanır. Karaciğerin normal büyüklüğü dışındaki limitlere erişmesi problemidir. Yetişkin bir insanda normal karaciğer büyüklüğü aşağı yukarıya bir futbol topu büyüklüğündedir. Fakat bazen birtakım faktörlerden ötürü karaciğer normal büyüklüğü dışına ulaşır. Karaciğer büyümesi tek başına hastalık değildir.Fakat kalp yetmezliği, karaciğer iltihaplanması ve kanser benzeri sağlık sorunlarının habercisi olarak da meydana çıkar. Karaciğer gelişmesini önlemek amaçlı karaciğer büyümesine tesir eden hastalığın tespiti ve rehabilitasyonu mühimdir. Etmen hastalık tedavi edilmedikçe karaciğer büyümesi engellenemez.
 
Karaciğer Büyümesi Belirtileri
 • Karaciğerdeki büyüme az olduğunda, çoğunlukla hiçbir belirti meydana çıkmaz.
 • Ama karaciğer çok büyürse: Sürekli bir şişlik hissi
 • Karın kısmında rahatsızlık meydana gelir.
 • Bunlardan yabancı sarılık, müzmin yorgunluk, güçsüzlük, mide bulantısı ve kilo kaybı da görülebilir.
Karaciğer Büyümesinin Nedenleri

Karaciğer büyümesinin direk karaciğerle ilintili olmamış birçok sebebi olabilir. Bu nedenler kalp, savunma sistemi, kanser, değişik bitkisel ilaçların tüketimi ve karaciğer kaynaklı hastalıklardan ötürü olabilir.Bunlar,
 • Siroz: Karaciğerin yaralanmasına yol açarak da çalışmasını engelleyen müzmin bir hastalıktır.
 • Hepatitler: Hepatit A,B,C virüslerinin sebep olduğu enfeksiyonlardır. Bununla birlikte alkolizm, belli ilaçların çok tüketimi, bakteriyel enfeksiyonlar ve otoimmün rahatsızlıklar sonucu da meydana çıkabilirler.
 • Alkolik Karaciğer Yağlanması: Çok miktarda alkol/içki tüketimi sonucu karaciğerde yağlı maddelerin birikimi sonucu meydana çıkar. İleri safhalarda alkolik hepatit ismini alır.
 • Alkolsüz Karaciğer Yağlanması: Obezite, diyabet, yüksek kolesterol sonucu meydana çıkar.
 • Öd Kesesinin Bloke Olması: Karaciğer yağların sindirimi evresinde öd kesesinde yer alan öd isimli bir sıvı/akışkan salgılar. Bu mekanizmadaki bir sorun karaciğer hasarına neden olur.
 • Tümörler ve Kistler: Karaciğer kistleri içi sıvı/akışkan dolu keseciklerdir. Karaciğerdeki urların normal olmamış büyümesi karaciğer hasarlarına sebep olabilir.
]]>
Karaciğer Boyutu https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-boyutu.html Sun, 25 Nov 2018 06:15:24 +0000 Karaciğer Boyutu, sağlıklı bir bireyin karaciğer boyutu çoğunlukla cinsiyete ve yaşa göre hatta diğer etmenlere oranlara değerlendirilmektedir. Yetişkin bir erkek bireyde karaciğerin ağırlık oranı 1,4 ya da 1,6 kg arasında, b Karaciğer Boyutu, sağlıklı bir bireyin karaciğer boyutu çoğunlukla cinsiyete ve yaşa göre hatta diğer etmenlere oranlara değerlendirilmektedir. Yetişkin bir erkek bireyde karaciğerin ağırlık oranı 1,4 ya da 1,6 kg arasında, bayanlarda ise 1,2 ya da 1,4 kg arasında mevcut olmaktadır. Karaciğerin genişlik durumu sol taraftan sağ tarafa doğru 20, ile 22,5 cm olmalıdır. Çünkü karaciğerde özellikle sağ taraf her zaman sol tarafa oranla daha yüksek olmaktadır. Sol tarafta karaciğerin yukarıdan aşağıya doğru olan uzunluğu küçülmektedir. Sağ tarafın aşağıya doğru olan uzunluğu da yaklaşık olarak 15 ile 17,5 cm oranında olmaktadır. Arka tarafından öne doğru uzantısı ise, yaklaşık 10 ya da 12,5 cm arasındaki mesafede olmalıdır.

Karaciğer Boyutu, karaciğerin normal olan boyutunun üst sınırı mutlaka 14 cm civarında olmalıdır. Eğer 14 cm'den büyük bir ölçü tespit edilir ise, bu durum çoğunlukla "hepamegali" karaciğer büyümesi şeklinde tanımlanmaktadır. Genel olarak yapılan karaciğer muayenesi sırasına eğer karaciğer ele geldi ise, bu durum kesinlikle karaciğerin büyümüş olduğu anlamına gelmemektedir. Çünkü akciğerde meydana gelen bir sorundan dolayı karaciğeri aşağıya itmesi sonucunda büyümüş şeklinde hissedilebilmektedir. Ayrıca bu olay dışında sağ diyaframın da aşağıya doğru azda olsa bir yer değiştirmesi söz konusu olduğu zaman, karın kasları oldukça zayıf olan kişilerde karaciğer boyutunda değişim olabilmektedir. Meydana gelen apse durumlarında, safra kanseri ya da kolon kanseri olan kişilerde, derin bir soluk almaları ile karaciğer normal olan boyutundan biraz daha büyük olarak hissedilmektedir. Bunun için mutlaka bu durumlar göz önünde bulundurularak karaciğerin boyutu hakkında görüntüleme yöntemi kullanılarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Karaciğer BoyutuKaraciğerin Normal Boyutundan Büyüme Nedenleri,
 • Sağ kalp yetmezliği durumu,
 • Yerel oluşan enfeksiyonlar ve ortaya çıkan apse durumları,
 • Safra yollarının tıkanması,
 • Meydana gelen siroz hastalığı,
 • karaciğerin içerisinde meydana gelen kan göllenmesinden dolayı ortaya çıkan durumlar,
 • İnflamatuar bozukluk,
 • Lösemi hastalığı,
 • Karaciğerde yağlanmanın olması,
 • Hepatik venüllerin tıkanması ile ortaya çıkan hastalıklar,
 • Kistik yapılar, metastatik ya da primer kanserler,
Karaciğer Boyutu

Muayene esnasında ele gelmiş olan karaciğer özellikle büyük hassasiyet durumu oluşturmaktadır. Kenarlarının künt olmasından dolayı kalp yetmezliği durumunu da çağrıştırmaktadır. Özellikle düzgün, ağrılı ve yumuşak yüzeyinin olması şeklinde belirtiler gösterebilmektedir. Ayrıca tümör olduğu zaman karaciğer aynı kaya gibi sert bir şekil almaktadır. Ancak karaciğerin büyümesi genel olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar açısından oldukça farklı belirtiler göstermektedir. Karaciğerde oluşan bir hastalık sebebi ile karaciğer normal boyutundan büyüdü ise, biyopsi için parça alınarak değerlendirilir. Daha sonra gerekli görülür ise, teknikler kullanılarak karaciğerin büyüme oranı belirlenerek tedavi uygulamasına geçilir.
]]>
2 Derece Karaciğer Yağlanması https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/2-derece-karaciger-yaglanmasi.html Sun, 25 Nov 2018 12:57:39 +0000 2 Derece Karaciğer Yağlanması; Karaciğer yağlanması son zamanlarda insanlık üzerinde en sık görülen hastalıklardan birisidir. Tespiti ve tedavisinde geç kalınırsa karaciğer kanseri ve siroz hastalığına neden olur. Basit gör 2 Derece Karaciğer Yağlanması; Karaciğer yağlanması son zamanlarda insanlık üzerinde en sık görülen hastalıklardan birisidir. Tespiti ve tedavisinde geç kalınırsa karaciğer kanseri ve siroz hastalığına neden olur. Basit görünse de ciddiye alınması ve tedavisi aksatılmaması gereken bir hastalıktır. Hücrelerde normalden fazla yağ toplanmasından dolayı oluşan bir hastalıktır bilimsel olarak. Bu hastalığın oluşumunda birçok etken vardır bunlardan bazıları; Bir alışkanlık halinde alkol kullananlarda, hastanede yatarak tedavi gören kişilerin sürekli damardan beslenmeleri, şeker hastalığı, hızlı kilo kaybı, dengesiz beslenme alışkanlığı, hareketsizlik ve spor alışkanlığı olmayan kişilerde 2 derece karaciğer yağlanması görülür. Şişmanlıkta karaciğerde yağlanma kaçınılmazdır ve sonucu da karaciğer büyümesidir.

Her 5 kişiden birinde karaciğer yağlanması, bu hastalığın insanlığın en çok karşılaştığı hastalık olduğunu kanıtlar. Erkek ve kadında neredeyse aynı oranda görülür. 

2 Derece Karaciğer Yağlanması2 Derece Karaciğer Yağlanması Belirtileri,

Karaciğer yağlanması hastalarda genel olarak bir şikayet ile kendini belli etmez. Kişi, hasta olduğunun farkına bile varmaz. Genelde başka bir rahatsızlık nedeniyle yapılan tahlillerde karaciğer yağlanması tesadüfen teşhis edilir diyebiliriz. Hastaların çok az bir kısmında  şikayetler ile kendini belli eder, karında karaciğer tarafında ağrı, çabuk yorulma, halsizlik gibi geçici olduğu düşünülen ağrılar ile kendini belli eder. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde bulantı, iştahsızlık, ve kaşıntı görülebilir. Bu şikayetlerle doktora giden kişilerde genellikle  karaciğer büyük olarak teşhis konur.

Yapılabilecek en iyi tedavilerden biri beslenme şeklini değiştirmektir. Hayvansal yağların karaciğer için zararları bilinmektedir., Sakatat ve yağlı et gibi kolesterol deposu olan yiyeceklerden uzak durmalıdır. Yağsız yemekler tercih edilmelidir. Sebze, meyve, lifli gıdalar ve beyaz et tüketilmelidir.Şeker vücutta yağa dönüşür bu yüzden şeker tüketimini oldukça azaltmalıyız.

Düzenli olarak spor yapmalı ve spor yapmayı asla bırakmamalıyız. Ne yazık ki ülkemizde spor yapma alışkanlığı pek olmadığı için bu gibi rahatsızlıklara yakalanma riski de artıyor. Kilo vermek de ayrıca tedavide etkendir.
]]>
Karaciğere Faydalı Besinler https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karacigere-faydali-besinler.html Sun, 25 Nov 2018 19:17:31 +0000 Karaciğere faydalı besinler, karaciğer vücudun en büyük ve en önemli organları arasında yer almaktadır. Vücuda besinler ile beraber alınan vitamin ve minerallerin emilimini sağlayarak vücudu zararlı maddelerden temi Karaciğere faydalı besinler, karaciğer vücudun en büyük ve en önemli organları arasında yer almaktadır. Vücuda besinler ile beraber alınan vitamin ve minerallerin emilimini sağlayarak vücudu zararlı maddelerden temizlemektedir. Aşırı ve sık alkol tüketimi, yağ oranı yüksek gıdaların tüketimi karaciğer yağlanması, hepatit ve siroz gibi hastalıkları tetiklemektedir. Karaciğer sağlığını korumak için en önemli adım düzenli ve sağlıklı beslenmektir. Doğru tüketilen gıdalar antioksidan etkisi yaratarak karaciğeri zararlı maddelerden arındırarak sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Karaciğere Faydalı Besinler

Sebzeler: Sülfür özelliği olan gıdalar karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu tür besin maddeleri kullanılan bazı ilaçlar ve çevresel etkenler nedeni ile vücuda giren kimyasalların kısa sürede vücuttan atılmasını sağlar. Sülfür içerikli besinler, sarımsak, soğan ve lahana olarak sıralanabilir.

Meyveler: Antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip olan meyveler karaciğerin daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlarken, karaciğeri zararlı maddelere karşı korur. Meyveler zararlı maddelerin vücuttan daha çabuk atılmasını sağlayarak daha sağlığa büyük ölçüde katkıda bulunur. Çilek, kivi, portakal, greyfurt, kızılcık, erik, armut antioksidan yönünden zengin içeriğe sahip olan meyvelerdir. Bu meyveler karaciğerin sağlığını korumaya yardımcı olur.

Karaciğere Faydalı Besinler

Protein: Vücudun enerjisini arttırarak kas dokusu oluşumuna katkıda bulunur. Protein sağlıklı bir karaciğer için şarttır. Fakat aşırı tüketilen protein karaciğere zarar verebileceğinden uzmanların tavsiye ettiği ölçülerde tüketilmelidir. Protein sağlıklı bir şekilde , peynir, soya fasulyesi, bezelye, ıspanak gibi gıdalardan vücuda alınabilir.

Tahıllar: Tam tahıllı gıdaların yağ oranı oldukça düşüktür. Ayrıca kompleks karbonhidrat içermektedir. Sağlıklı bir karaciğer için tahıllar düzenli olarak tüketilmelidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller tahıllardan sağlıklı bir şekilde karşılanabilir. Yulaf gevreği, kepek ve buğday ekmeği tahıllara örnek olarak verilebilir.

Lif: Lif yönünden zengin içeriğe sahip olan gıdalar vücuda alınan fazla yağın kolaylıkla atılmasını sağlar. Yulaf ezmesi, mercimek, kuru fasulye, kepek, ahududu, armut ve muz lif yönünden zengin içeriğe sahip gıdalardır.

Karaciğer Sağlığı İçin Kaçınılması Gereken Besinler,

Karaciğerde oluşabilecek hasarı engellemek için doymuş yağ tüketiminden kaçınmak gerekir. Özellikle kırmızı et, kızartmalar, katı yağ doymuş ya içermekte ve karaciğer haricinde kalp ve damar sağlığı için de zararlıdır.

Alkol karaciğer için zararlı bir içecektir. Bu nedenle sağlıklı bir karaciğer için alkol tüketiminden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Özellikle karaciğer ile ilgili hastalığı olan kişiler asla alkol tüketmemelidir.

Aşırı tuz tüketimi yine karaciğer için zararlı olacağından tuz alımı kontrol altında olmalıdır. Aşırı tuz vücudun tuttuğu su oranını arttırarak vücutta sıvı toplanmasına yol açabilir.

]]>
Karaciğerde Kitle https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karacigerde-kitle.html Mon, 26 Nov 2018 10:50:23 +0000 Karaciğerde kitle, karaciğer karnın üst sağ tarafında bulunan ve oldukça büyük bir organdır. Kanın filtrelenmesi ve sindirime yardımcı olması için safra üretiminin yapılması karaciğerin temel görevleridir. Çe Karaciğerde kitle, karaciğer karnın üst sağ tarafında bulunan ve oldukça büyük bir organdır. Kanın filtrelenmesi ve sindirime yardımcı olması için safra üretiminin yapılması karaciğerin temel görevleridir. Çeşitli etkenlerden dolayı karaciğerde kitle ya da kitleler meydana gelebilir. Bu oluşumlar içi sıvı dolu kistler, kan damarlarında büyüme, iyi ya da kötü huylu tümörlerden olabilir. 

Karaciğerde oluşan kitleler

Kistler: Diğer organlarda olduğu gibi karaciğerde de kist oluşumları olabilir. Ancak karaciğerde daha sık görülür ve içlerinde sıvı bulunabilir. Kişilerin yaşı ilerledikçe, kistlerin sayılarında artış olur. Teşhis edilmesi için, sadece görüntüleme yöntemlerinin kullanılması yeterlidir. Toplumda % 5 oranında etkili olmaktadır. Genellikle herhangi bir belirti vermeden, oluşurlar. Başka bir tetkik sırasında, tesadüfen belirlenirler.

Kan damarlarında büyüme: Karaciğerdeki kitlelerin ana sebeplerinden birisi olan hemanjiom kan damarlarında anormal şekildeki büyümeden kaynaklanır. Bu vücutta diğer organlarda, ciltte doğum lekesi olarak meydana gelebilir. Kadınlarda sıkça görülen kavernöz hemanjiom başka belirtiler vermezse, tedavi edilmesine gerek bulunmamaktadır. Bu tür kitleler genellikle tesadüfen tespit edilir. Ancak büyüme yaptıklarında ve subkapsüler hemanjiomlar bazı belirtiler verir. Bunların arasında karnın sağ üst kısmında ağrı, yemeğin az yenmesiyle bile dolgunluk hissi, iştahsızlık, bulantı ve kusma, ateş, kansızlık, zayıflama gibi etkiler bulunur. Bunların oluşma sebebi genellikle belirlenemez. Ancak doğuştan itibaren oldukları düşünülmektedir. Genellikle 5 cm çapında damar yumağı şeklinde olsalar da, 20 cm ye kadar büyüme gösterebilirler. Bazen birden fazla sayıda olabilirler. Kadınlarda erkeklere göre 3-5 kat daha fazla görülür. En çok etkili oldukları yaşlar 30-50 yaş arasıdır. Özellikle hamilelik döneminde büyüme gösterebilirler. Östrojen alımı da büyümelerinde etkilidir.

Karaciğerde Kitle

İyi huylu tümörler: Bunlar arasında en fazla görülenler hepatik adenomlar ve fokal hiperplazilerdir. Doğum kontrol hapını düzenli kullanan kadınlarda hepatik adenom çok sık görülmektedir. Özellikle 15-45 yaş arası hastalarda daha fazla etkili olur. Hastaların bir kısmında karın ağrısına sebep olabilir. Bunların kansere dönüşmesi, iç kanama yapması ya da çatlaması halinde cerrahi müdahale ile alınması gündeme gelir. Fokal hiperplazi yine kadınları daha fazla etkilemektedir. 30-40 arası hastalarda daha fazla görülür. Karaciğer hemanjiomundan sonra, karaciğerde en fazla görülen kitleler arasındadırlar. Bunlarda cerrahi müdahaleye genellikle gerek duyulmaz. Bu oluşumlar genellikle farklı amaçlarla yapılan radyolojik tetkiklerde tesadüfen belirlenebilir. % 80-95 oranında tek olarak karaciğerde bulunabilirler. Daha az oranda birden fazla sayıda bulunabilirler.

Enfeksiyonlar: Bazı enfeksiyonlarda karaciğerde kitle meydana gelebilir. Çok hücreli bir parazit amip kesesi karın ağrısına ve ateşe neden olur. Bunlar piyojenik apseler olarak tanımlanan bulaşıcı bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelebilir.

Kanser: Karaciğer metastatik kanser hücrelerinin büyümesi için, en uygun organdır. Ayrıca diğer organlarda üremiş olan kanser hücrelerinin bir araya toplandığı, kitle oluşturduğu bir bölgedir. Karaciğer hücreleri de, hepatokarsinom adındaki kanserli tümörleri oluşturabilirler. Safra kanalı hücrelerinin oluşturduğu kanser, kolanjiyokarsinom olarak tanımlanır.  

]]>
Karaciğer Dostu Yiyecekler https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-dostu-yiyecekler.html Tue, 27 Nov 2018 01:47:04 +0000 Karaciğer Dostu Yiyecekler, Karaciğer  sağlıksız ve zararlı yiyeceklerin tüketilmesi sonucu üzerine düşen görevleri aksatarak yapamaz hale gelir. Karaciğeri temizlemek ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağ Karaciğer Dostu Yiyecekler, Karaciğer  sağlıksız ve zararlı yiyeceklerin tüketilmesi sonucu üzerine düşen görevleri aksatarak yapamaz hale gelir. Karaciğeri temizlemek ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için mutlaka sağlıklı beslenmek şarttır. İnsan bedeninin en hayati uzuvlarından olan karaciğer zararlı ve sağlıksız gıdalar, alkol ve çabuk yenen ağır yemeklerle halsizleşiyor. Bu durumda karaciğerin hem yağlanmasına hem de işlevini yeterince yapamayarak kişilerde pek çok hastalığa neden oluyor. Yapılan araştırmalar karaciğere iyi gelen ve karaciğer dostu olan yiyeceklerin bu oldukça değerli organın en iyi şekilde çalışmasını güçlendirdiğini ve zararlı toksinlerden temizlediğinin altını çizerken bu nedenle daha sağlıklı ve temiz bir karaciğerle yaşam sürdürülebileceğini belirtiyor. İşte sağlıklı bir yaşam için karaciğer dostu yiyecekler.

Soğan: oldukça güçlü bir antibiyotik vazifesi görür. Karaciğerin yenilenmesine yardım eder ve kanı temizler. Ayrıca öksürük, soğuk algınlığı grip, tansiyon ve romatizma gibi rahatsızlıklara iyi gelir. 

Sarımsak: Çok iyi bir antiseptiktir, ayrıca kanı temizler, gripten korur, astıma ve nefes darlığına karşı iyi gelir. Tansiyon ve romatizma rahatsızlığı olan kişilere tavsiye edilir ve troid bezlerinin çalışmasına yardımcı olur.

Karaciğer Dostu Yiyecekler

Çilek: Karaciğer rahatsızlıklarına karşı tavsiye edilen bir meyvedir. Karaciğeri temizlemesinin yanı sıra kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı, bağışıklığı güçlendirici ve kansere karşı koruma sağlar. Ayrıca İyi bir idrar söktürücü özelliği vardır ve kanda biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlar.

Baklagiller: Kolesterol ve doymuş yağ içermemektedir ve magnezyum, potasyum bakımından oldukça zengindir. Bu sayede dolaşım sistemine oldukça yararlıdır. Baklagiller ileri derecede folik asit barındırdıklarından dolayı haftada 2 veya 3 defa tüketilmeleri halinde kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar ve karaciğerde oluşabilecek hastalıklara mani olarak koruma sağlar.

Kırmızı Üzüm: Mükemmel bir antioksidandır. Ancak mutlaka zamanında ve mevsiminde tüketilmelidir. Damar sertliğini, kan dolaşımına rahatsızlıklarına iyi gelir. Karaciğeri yenilemesinin yanı sıra kanı temizler ve vücuda zindelik, güç ve şahane bir enerji kaynağıdır.

Yoğurt: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu sebeple sindirim sistemi, mide bağırsak hastalıklarına ve Kansere karşı iyi bir koruyucudur. Kemiklerin gelişimine, kuvvetlenmesine ve kemik erimesi hastalığına karşı koruyucudur. Ayrıca bulaşıcı karaciğer rahatsızlığı olan hepatit hastalığı için tavsiye edilmektedir. Bağırsaklarda bulunan zararlı bakterileri yok ederken faydalı olanları koruma altına alır. Halk arasında da bilindiği gibi yoğurdun suyu oldukça değerlidir. Bu nedenle her sabah aç karnına yoğurdun üzerinde toplanan suyu içilmelidir. İçilen bu su sayesinde karaciğere detoks yapılmış olur.

Karaciğere Dost Yiyeceklerin Kısaca Bazıları

 • Patates
 • Enginar
 • Domates
 • Kıvırcık
 • Havuç
 • Tere
 • Limon
 • Portakal
 • Kepekli ekmek
 • Siyah zeytin
 • Komposto
 • Açık çay ve naneli çay
 • Sebze çorbalarının tümü
 • Kırmızı ve beyaz et
 • Deniz balıkları

Bunların yanı sıra (brokoli, kereviz, turp, kestane, badem ve turp) gibi sağlıklı ve doğal yiyecekler karaciğerin en iyi dostlarındandır. İnsan sağlığı ve karaciğer için oldukça faydalı olan bu doğal yiyecekleri bilinçli olarak tüketmekte yarar vardır.

]]>
Karaciğer Ağrısı https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 08:56:25 +0000 Karaciğer ağrısı, karaciğerde oluşabilen sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkabilen etkilerden biridir. Çünkü karaciğer ağrısı farklı sorunlar neticesinde ortaya çıkabilmektedir bu nedenle ağrı oluşmasın Karaciğer ağrısı, karaciğerde oluşabilen sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkabilen etkilerden biridir. Çünkü karaciğer ağrısı farklı sorunlar neticesinde ortaya çıkabilmektedir bu nedenle ağrı oluşmasına yol açan neden kesin olarak tespit edilmelidir.

Karaciğer yapısal olarak sinir sistemi hücrelerini yüzeye yakın olacak şekilde barındırır. Sinir hücrelerinin yüzeye yakın olmasına bağlı olarak organda herhangi bir nedene bağlı olarak meydana gelen ağrı ciddi boyutlara ulaşmadığı sürece kişi tarafından hissedilmez. Karaciğer ağrısının kolay kolay hissedilebilir seviyelere ulaşamamasının bir başka nedeni de karaciğerin yapısal olarak kendini yenileyebilecek durumda olması ve depo olarak vazife görebilmesidir. Karaciğer ağrısı, nasılsa karaciğer kendisini yenileyebiliyor diye düşünerek ihmal edilirse gereken tedavi süreci geçirilmediğinde ağrı şiddetlenerek artar ve sonuçta karaciğer de pes eder. Bu nedenle karaciğer ağrısının nedeni belirlenmeli ve belirlenen yöne uygun tedaviler uygulanmalıdır.

Karaciğer Ağrısı


Örneğin karaciğer ağrısına yol açan alkol, iltihaplanma yada sıvı birikmesine bağlı olarak oluşuyor ise karaciğerinizin yaklaşık olarak üçte birlik kısmının zarar gördüğünü bilmeniz gerekir. Karaciğerin kendi kendini onarabilmesi sayesinde karaciğerin üçte ikisi zarar görse bile uygun tedaviler uygulandığında yenilenme olabilmekte ve karaciğer ağrısına yol açan etkenler giderilebilmektedir. Karaciğer ağrısı hemen hemen hiç belli olmayabilir çünkü karaciğer ağrısı hissi oluşmasını sağlayacak sinir uçları bulunmamaktadır. Anca karaciğer zarı gerildiğinde yada sıvı birikimi aniden artınca ağrı hissiyatı olur. Peki o zaman madem karaciğer ağrısı hissedilir boyutlara ulaşmadan ters giden bazı şeyler olduğu nasıl anlaşılabilir
Karaciğer ağrısı oluşumundan önce bazı belirtilere dikkat edilmelidir çünkü karaciğerde sorun olup olmadığı bu belirtilere bakılarak tespit edilebilir. Adı geçen belirtiler şunlardır ;
 • Ciltte ve göz aklarında görülebilen sararma
 • İdrar renginin koyulaşması
 • Karnın üst kısmında şişkinlik
 • Yorgunluk ve halsizlik (karaciğer ağrısından önce oldukça sık rastlanır)
 • Erkeklerde göğüslerde büyüme
 • Karında ve ayaklarda şişkinlik oluşması
Yukarıda verilen belirtiler karaciğer ağrısı oluşumundan önce hastalar tarafından en çok şikayet edilen konuların başında gelirler. Eğer karaciğer ağrısına yol açan neden karaciğer yetmezliği aşamasına ulaşmışsa o zaman;
 • Ciltte kuruma olması
 • Avuçların iç kısımlarında kızarıklıkların oluşması
 • Bulantı ve iştahsızlık
 • Kaşlar ve saçlarda azalmaların görülmesi

Tıbbi olarak da karaciğer ağrısına yol açan etkenlerin tespit edilmesi için SGOT, SGPT, GGT, kanda ve idrarda BİLİRÜBİN seviyelerini belirleyen testler uygulanır.Ayrıca kandaki protein seviyesini belirleyen testler, karaciğer ağrısına yol açan etken hala tam olarak belirlenemez ise o zaman karaciğer biyopsisi uygulanabilir.
]]>
Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-yaglanmasina-ne-iyi-gelir.html Tue, 27 Nov 2018 20:11:21 +0000 Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir konusundan önce kısaca yağlanma konusuna değinmek gerekir. Karaciğer hücrelerinde yağlanma olması normalde de görülür, çünkü karaciğer hücreleri kendilerini korumaya yönelik olarak yağ b Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir konusundan önce kısaca yağlanma konusuna değinmek gerekir. Karaciğer hücrelerinde yağlanma olması normalde de görülür, çünkü karaciğer hücreleri kendilerini korumaya yönelik olarak yağ bezeleri biriktirirler. Ancak koruma amacıyla oluşan yağlanma zamanla başka faktörlerin etkisi ile aşırı derecede ilerleme gösterir, bu nedenden ötürü karaciğer yağlanması adı verilen problem oluşur. 

Karaciğer yağlanmasının kötü etkisi karaciğerin aşırı yağlanma nedeni ile görevlerini tam olarak yapamamasıdır. Karaciğer vücutta sindirim sisteminin en önemli organı olmasından ötürü vücuda alınan besinler tam sindirilemez ve sindirim sonucu oluşan atıklar vücuttan tam olarak uzaklaştırılamaz. Sindirim atıkları uzaklaştırılamayınca da karaciğer dışındaki organlar da tam anlamıyla çalışamazlar ve sağlık sorunlarına neden olurlar. Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinin harap olmalarına yol açar. Bu harabiyet önce nekroz, sonra fibroz son olarak da siroz şeklinde ilerleme gösterir.

Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir

Karaciğer yağlanmasına karşı tüketilmesi önerilen gıda maddeleri sebze, meyve, tahıl, protein ve lif içeren gıdalardır.

Sebzeler : Sülfür maddesi karaciğer yağlanmasına neden olan kimyasal maddelerin karaciğer hücrelerinden uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle sülfür açısından zengin olan sebzelerden soğan, brokoli, sarımsak ve lahananın bolca tüketilmesi önerilir. Sebzelerin taze olması ve günde 3 ile 4 kez tüketilmesi uygundur.

Meyveler Karaciğer yağlanmasının önemli etkilerinden biri hücrelerin fonksiyonlarını tam olarak yapamamasıdır. Antioksidan açısından zengin olan meyvelerin tüketilmesi meydana gelmiş olan fonksiyon bozukluklarını giderir. Sindirim sonrası oluşan toksinler karaciğer yağlanmasına neden olmakta bu nedenle kivi, çilek, kızılcık ve yaban mersini gibi karaciğer hücrelerini çalıştıran meyveler tüketilmelidir. Böylece karaciğer yağlanmasına neden olan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması hızlanır ve karaciğer yağlanmasının etkileri azalma gösterir.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir


Tahıl ürünleri : Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir sorusuna öncelikle yağ oranı düşük ve kompleks karbonhidrat bakımından zengin tahıllar iyi gelir diyebiliriz. Örneğin buğday ekmeği, yulaf gevreği ve kepek tüketilmesi önerilmektedir.

Protein : Karaciğer yağlanmasına karşı sağlıklı bir kas dokusu varlığı önemlidir. Sağlıklı bir kas dokusu için de hücrelerin yeteri kadar protein alımına ihtiyaçları vardır. Ancak fazla protein alımının karaciğeri yorarak karaciğer yağlanması etkilerini arttırabileceği unutulmamalıdır. Bu bakımdan günlük dozaj olarak protein alınması gerekir. Az yağlı yoğurt, peynir, soya fasulyesi protein açısından zengindir.

Lif : Karaciğer yağlanmasının nedeni yağ birikimi olmasıdır. Lifli gıdalar fazla yağın vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Yulaf ezmesi, kuru fasulye karaciğer yağlanmasına karşı tüketilebilecek lifli gıdalardır.
]]>
Karaciğer Kanseri Belirtileri https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-kanseri-belirtileri.html Wed, 28 Nov 2018 10:24:29 +0000 Karaciğer kanseri belirtileri  açısından erken teşhis edilmesi çok fazla olanaklı değildir. Çünkü bu hastalığa işaret eden belirtiler fazla alkol alınması nedeniyle oluşan siroz, hepatit B ve hepatit C aynı özellikler göst Karaciğer kanseri belirtileri  açısından erken teşhis edilmesi çok fazla olanaklı değildir. Çünkü bu hastalığa işaret eden belirtiler fazla alkol alınması nedeniyle oluşan siroz, hepatit B ve hepatit C aynı özellikler göstermektedir. Bu nedenle de karaciğer kanserinin erken teşhisi çok fazla zorlaşmaktadır. Bu hastalıkta kanser hücreleri ani olarak kontrolsüz şekilde çoğalma gösterirler. Diğer kanserli hücreler ile karşılaştırılırsa ölüm tehlikesi yüksek olan bir kanser türüdür.


Karaciğer kanseri belirtileri
Karaciğerde fazla sıvı birikmesi nedeniyle karın şişliği meydana gelir. Karında şişkinlik olmasından başka halsizlik, ani olarak gerçekleşen kilo kayıpları, iştahsızlık oluşması, ağrı ve bununla beraber vücudun bazı bölgelerinde sararma olması karaciğer kanserinin en sık rastlanan belirtileridir.
Kilo kayıpları : Her zaman olduğu gibi normal beslenme düzenini korumanıza rağmen nedeni açıklanmayan kilo kayıpları yaşıyorsanız o zaman karaciğer kanserinden şüphelenmeniz gerekir.

Karın bölgesinde şişkinlik : Karaciğer kanserinden ötürü karaciğer büyüme gösterir ve karnın sağ tarafında şişkinlik problemi oluşturur. Şişkinlik oluşmasına yol açan ikinci bir neden de karaciğerin normalde yerine getirdiği bazı faaliyetleri tam olarak yapamaması sonucu karın bölgesinde sıvı toplanır ve şişkinliğe neden olur.

Karaciğer Kanseri Belirtileri
Vücutta sararmaların olması : Safra sıvısı normalde sindirime yardımcı olan bir sıvıdır ancak karaciğer kanseri nedeni ile bu sıvı tam olarak vücuttan atılamaz. Uzaklaştırılamayan safra sıvısı vücut dokularında birikerek cildin sarı bir renk almasına neden olur. Bu durum gözlerin aklarında da sarılık oluşmasına yol açabilir. Ancak bu noktada hasta kişinin bilmesi gereken önemli bir ayrıntı bulunmaktadır, o da sarılık oluşumunun sadece karaciğer kanseri nedeniyle oluşmadığı karaciğerdeki bazı iltihaplanmalarında bu duruma yol açabilmesidir. Bu nedenle nedenin kesin olarak belirlenebilmesi için mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Karaciğer kanserinin oluşma nedenleri
Kesin olarak nedeni saptanamayan karaciğer kanseri türünün oluşum riskini önemli ölçüde arttıran bazı faktörler bulunmaktadır.
Siroz : Karaciğerin görevlerini tam olarak yapamamasına yol açan bu hastalık bazı hallerde karaciğer kanserinin oluşumuna yol açabilmektedir. Siroz hastalığı olan çoğu kimse kanser oluşumu olmadan yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Siroz uzun süreli alkol tüketimi ve hepatit C hastalığı sonucu oluşabilmektedir.

Karaciğer yağlanması : Karaciğerde yağlanma sıkça rastlanan bir durumdur ancak yağlanmanın derecesi çok fazla olursa kronik karaciğer enfeksiyonları hepatit B ve hepatit C oluşur. Bu enfeksiyonlar karaciğer kanserine neden olabilmektedirler.

Karaciğer kanserinin teşhis ve tedavi süreci
Karaciğer kanseri Hastası kişi hepatit B veya siroz problemi yaşıyor ise bu hastalıkların düzenli takibi ile karaciğer kanserinin oluşup oluşmadığı kolayca belirlenebilir. Bu amaçla doktorun bazı tetkikler yapması gerekir. Yapılacak olan tetkikler ile karaciğerde büyüme, karaciğerde sıvı birikmesi yada vücuttaki sarılıklar tespit edilebilir. Bu amaçla bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleri ve kandaki fetoprotein seviyesini belirlemek amacıyla kan testleri yapılır. Fetoprotein seviyesinin fazlalığı karaciğer kanserinin varlığını güçlendiren bir tespittir. Karaciğer kanserinin tedavisinde hepatektomi denilen bir yöntem kullanılır.Bu yöntem karaciğer kanseri başka organlara sıçramamış ise son derece etkilidir. Bazı durumlarda karaciğer kanseri olan karaciğerin tamamen alınması ve karaciğer]]> Karaciğere Ne İyi Gelir https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karacigere-ne-iyi-gelir.html Wed, 28 Nov 2018 11:41:32 +0000 Karaciğere ne iyi gelir Karaciğer vücutta hayati önem taşıyan organlardan biridir. Vücuda besinler ile beraber alınan vitamin ve mineralleri emilimini, zararlı maddelerin ise vücuttan atılmasını sağlar. Aşırı alko Karaciğere ne iyi gelir Karaciğer vücutta hayati önem taşıyan organlardan biridir. Vücuda besinler ile beraber alınan vitamin ve mineralleri emilimini, zararlı maddelerin ise vücuttan atılmasını sağlar. Aşırı alkol kullanımı ve yağ oranı yüksek gıdaların tüketimi nedeni ile karaciğerde yağlanma, siroz gibi ciddi karaciğer hastalıkları ortaya çıkabilir. Karaciğerin sağlığını korumak için düzenli bir beslenme programı şarttır.

Karaciğere Ne İyi Gelir

Karahindiba: Karahindiba otu sindirim sistemini destekleyen bir ottur. Safra üretimini etkin bir şekilde arttırarak karaciğerde toplanan zararlı toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Ayrıca karahindiba bitkisinin iltihap sökücü bir etkisi vardır. Karaciğer iltihaplanmasında tıbbi tedaviye destek amacı ile kullanılabilir. Karahindiba bitkisi kan şekeri seviyesini düzenler, kolesterolün düşmesine yardımcı olur ve idrar söktürücü bir özelliği vardır.  

Karaciğere Ne İyi Gelir

Devedikeni: Karaciğerin temizlenmesi için en çok tavsiye edilen bitkiler arasında yer almaktadır. Devedikeni bitkisi besinler ile vücuda alınan zararlı toksinlerin emilimi gerçekleşmeden dışarı atılmasına yardımcı olur.

Lif Yönünden Zengin Gıdalar: Lif yönünden zengin içeriğe sahip gıdalar besinler ile beraber vücuda alınan fazla yağın dışarı daha kolay atılmasını sağlar. Kuru fasulye, mercimek, ıspanak, kepek, yulaf ezmesi, armut, elma ve muz gibi gıdalar lif yönünden zengin içeriğe sahip gıdalardır.

Tahıllar: Tam tahıllı gıdalar sağlıklı bir karaciğer için mutlaka diyet programına eklenmelidir. Kepek, buğday ekmeği ve yulaf gevreği tam tahıllı gıdalara örnek olarak verilebilir.

Kara Turp: Karaciğerde biriken atıkların dışarı atılmasına yardımcı bir bitkidir. Kara turp salata olarak tüketilebileceği gibi, sıkılarak suyu da içilebilir.

Biberiye: Biberiye sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar ve karaciğeri yeniler. Çay şeklinde gün içinde 2-3 fincan kadar tüketilebilir.

Enginar: Enginar yaprakları çay şeklinde demlenerek gün içinde 2-3 fincan kadar tüketilirse karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

]]>
Karaciğer Temizliği https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-temizligi.html Thu, 29 Nov 2018 06:06:11 +0000 Karaciğer temizliği mutlak suret ile yapılması gereken bir işlemdir çünkü karaciğer, sindirim sisteminde yer alan en önemli organdır. Sindirim sisteminin organı olması sebebi ile karaciğer temizliği vücuda alınan besi Karaciğer temizliği mutlak suret ile yapılması gereken bir işlemdir çünkü karaciğer, sindirim sisteminde yer alan en önemli organdır. Sindirim sisteminin organı olması sebebi ile karaciğer temizliği vücuda alınan besinleri parçalamak ve kanda oluşan maddeleri gerektiğinde temizlemektir. Kısacası karaciğer vücudun filtresidir diyebiliriz. Bu nedenle vücuda alınan her türlü yiyecek ve içecek zamanla karaciğer temizliği gerektiren kirlenme oluşmasına neden olur ve karaciğer temizliği mecburiyeti oluşur. Karaciğer temizliği adı verilen olay bu amaca yönelik olarak karaciğerde oluşan kirlenmeyi azaltmak için yapılmaktadır. Besin olarak alınan hayvansal proteinler, içilen alkol, kola gibi içecekler ve vücuda giren ilaçların zararlı etkilere yol açan kısımları karaciğer tarafından filtrelenir ve etkisiz hale getirilir. Karaciğer temizliği yapılmaz ise biriken zararlı maddeler karaciğerin görevini tam olarak yerine getirememesine yol açar ve bu durum tüm metabolizma olaylarını etkileyerek vücudun dengesinin bozulmasına neden olur.


Karaciğer temizliği gerçekleşmediğinde vücutta oluşabilen sağlık sorunları
 • Karaciğer temizliği büyük bir filtre gibi çalışan ve vücuda alınan maddelerdeki zarar verici kısımları gidermesi, vücuttaki diğer organlarda olduğu gibi sinir sistemine sahip değildir.  Karaciğer temizliği gerektiren kirlenmeye bağlı olarak ortaya çıkabilen bazı sağlık sorunları şunlardır ;
 • İştah azalması
 • Görme problemleri
 • Kronik kabızlık sorunu
 • Ellerde ve yüzde oluşan yaşlılık belirtisi lekeler
 • Ciltte hastalık oluşumuna neden olan bozukluklar
 • Siroz hastalığı 
 • Hemoroid
 • Hepatit hastalıkları ve vücuttaki kronik iltihap hastalıkları
Karaciğer temizliği yukarıda belirtilen sağlık sorunlarına ek olarak diğer bir çok rahatsızlığın temeli olan karaciğerdeki kirlenmeyi gidermektedir. Ne kadar önemli olduğu listede yer alan hastalıkların çok fazla olmasından belli olmaktadır. Karaciğer kanı temizlediğinde safra denilen bir sıvı oluşmaktadır. Bu sıvı alınan besinlerin sindirilmesini kolaylaştırmaktadır. Yenilen besinler yeterince hazım edilmez ise karaciğerde yağ tabakası birikmeye başlar. Bu birikintiler safra sıvısının mideye geçtiği yolları tıkar ve  karaciğer temizliğini engellenmiş olur. Bu durum karaciğer yağlanması olarak adlandırılmaktadır. Karaciğer temizliği bu yağlanmayı gidermek ve kanalları açarak düzenli çalışmayı sağlamaya yönelik olarak yapılmaktadır.

Karaciğer Temizliği
Karaciğer temizliğine ihtiyacınız olduğunu anlama belirtileri
 • Sabahları uyanınca ağzınızda kötü bir tat oluşuyorsa
 • Ne çeşit olursa olsun alerjiniz varsa
 • Yağlı yemek yedikten sonra hazımsızlık problemi yaşıyorsanız
 • Kabızlık probleminiz varsa
 • Yemek yedikten sonra 2 saat ile 3 saat arasında mide şişkinlik sorunu yaşıyor ve kendinizi yorgun hissediyor iseniz
 • Saçlarınızda dökülme varsa
 • Şakaklarınızdan başlayan baş ağrılarınız varsa karaciğer temizliğine ihtiyacınız var demektir.
Karaciğer temizliği için bir doktor tavsiyesi alarak ilaç kullanabileceğiniz gibi limon-maydanoz kürü yada sadece limon kullanılan kürü uygulayabilirsiniz.
Karaciğer temizliği için limon, maydanoz kürü
10-16 dal maydanozu blender içine koyup üzerine 2 yemek kaşığı kadar limon suyu ve yarım su bardağı kadar klorsuz su ekleyin. 2 dakika kadar blenderi çalıştırıp iyice karışım yaptıktan sonra karaciğer temizliği kürünüz hazırdır. Karaciğer temizliği için hazırlanan bu kürü sabahları kahvaltıdan 15 dk önce için.
]]>
Karaciğer Nasıl Temizlenir https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-nasil-temizlenir.html Thu, 29 Nov 2018 18:41:59 +0000 Karaciğer nasıl temizlenir sorusu günümüz koşullarında cevabı en çok aranan sorular arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Çünkü karaciğer organı sindirim sisteminin en önemli organı ve sindirim olayında en fazla görevi ü Karaciğer nasıl temizlenir sorusu günümüz koşullarında cevabı en çok aranan sorular arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Çünkü karaciğer organı sindirim sisteminin en önemli organı ve sindirim olayında en fazla görevi üstlenen parçasıdır. Vücudumuza beslenme ile aldığımız katı yada sıvı gıdalar, kullandığımız ilaçlar ile giren maddeler karaciğer nasıl temizlenir sorunun temelini oluşturmaktadır. Karaciğer nasıl temizlenir sorusuna cevap aradığımızda karşımıza iki yol çıkar. İlki ve üzerinde en çok durulması gereken yöntem konusunda uzman bir doktordan yardım alarak bazı tedaviler uygulamaktır. Karaciğer nasıl temizlenir konusunda uygulanabilen ikinci yöntem şifalı bitkilerden faydalanmaktır. Şifalı bitkilerden yararlanacaksanız ilk önce bir uzman fikrini almanız önerilir. Burada verilecek olan şifalı bitki kürü karaciğer nasıl temizlenir konusunda Ahmet Maranki tarafından uygulanması önerilen karaciğer detoks kürüdür.

Karaciğer nasıl temizlenir konusunda önerilen kürün yapılışı:
Yarım litre kadar suyun içine bir avuç maydanoz atın ve 3 taşım kadar kaynatın. Yalnız karaciğer nasıl temizlenir konusunda verilen kürü hazırlamak için kullanacağınız suyun klorsuz su olmasına dikkat edin. Suyu kaynattıktan sonra içine 1 adet limonu sıkın ve bir tatlı kaşığı kadar bal ekleyerek iyice karıştırın.  Bu sudan sabah ve akşamları olmak üzere birer bardak için. Karaciğer nasıl temizlenir konusunda uygulayacağınız bu kür sadece karaciğeri temizlemek ile kalmaz böbrekleri de temizler. Karaciğer nasıl temizlenir problemine çözüm olarak sunulan bu kür özellikle Hepatit B ve Hepatit C hastaları için oldukça faydalıdır. Bu şifalı bitki kürü 21 gün boyunca uygulanır 7 gün ara verilip tekrar uygulanmaya başlanır.

Karaciğer Nasıl Temizlenir


Karaciğer nasıl temizlenir sorunu için kişinin uyması gereken öneriler:
Yukarıda verdiğimiz karaciğer nasıl temizlenir sorusuna cevaben uygulanması önerilen bitkisel kür dışında uyulması gereken bazı beslenme alışkanlıkları da bulunmaktadır.
Alkol tüketiyorsanız bu tüketimi kaldırın yada çok az tüketmeye bakın
Yeşil yapraklı sebzelerin tüketimine ağırlık verin
Yağ tüketimini azaltın çünkü yağ karaciğer nasıl temizlenir konusunda önemli ölçüde pay sahibidir
Gün içinde en az 8 bardak su tüketin
Yeşil çay karaciğer nasıl temizlenir  için bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Yukarıda karaciğer nasıl temizlenir konusunda verilen öneriler dışında enginar, kereviz ve kırmızı pancar tüketilmesi önerilmektedir.
]]>
Karaciğer Kisti https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-kisti.html Fri, 30 Nov 2018 03:26:11 +0000 Karaciğer kisti, tek olarak oluşan, parazit kaynaklı olmayan, basit kist olarak tanımlanan karaciğerdeki sıvı içerikli iyi huylu tümörlerdir. Bunlar birden fazla olduğunda polikistik karaciğer hastalığı adını alı Karaciğer kisti, tek olarak oluşan, parazit kaynaklı olmayan, basit kist olarak tanımlanan karaciğerdeki sıvı içerikli iyi huylu tümörlerdir. Bunlar birden fazla olduğunda polikistik karaciğer hastalığı adını alır. Kistlerin neden oluştuğu genellikle bilinmez, ancak doğuştan oluştuğu düşünülür. Toplumda yaklaşık olarak % 5 lik kısmında görülür. Bunların çoğunda belirti oluşmaz. Genellikle kontroller sırasında ya da herhangi bir şekilde yapılan radyolojik tetkiklerde tespit edilirler.

Karaciğer basit kistlerinin özellikleri

Basit kistler genellikle fazla belirti vermez. Fakat büyüme yaparlarsa karnın sağ üst kısmında ağrıya, karında şişliğe ve tokluk hissine neden olurlar. Nadir olarak karaciğer dışında ana safra yolunu tıkayabilir ve cerrahi sarılığa sebep olabilirler. Kendi çevresinde dönerek patlama yaparsa ya da iltihaba neden olursa şiddetli karın ağrısı ya da akut karın sendromu oluştururlar.

Karaciğer çoklu kistlerinin özellikleri

Çoklu kistler genellikle çocukluk döneminde başlar. Ergenlikte belirgin hale gelir ve erişkinlikte sayıları artış gösterir. Kadınlarda erkelere göre daha fazla görülür. Bunlar karaciğer yetmezliği, karaciğer büyümesi, kanama, patlama, enfeksiyon gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Karaciğer Kisti

Karaciğer kisti hangi hastalıklarla karıştırılabilir

Kistler karaciğer apseleri, karaciğer paraziter kistleri, ana safra yolu kistleri, kistik karaciğer tümörleriyle karıştırılabilir.

Karaciğer kistlerine nasıl tanı konur

Kistlere tanı koyulması için bazı tetkiklerin ve testlerin yapılması gerekir. Bunlar;

 • Ultrasonografi
 • Manyetik rezonans görüntüleme MR
 • Karaciğer fonksiyon testleri ALT ve AST
 • Bilirubin testi
 • Alkali fosfataz testi
 • Ekinokok antikoru araştırılması
 • Kist sıvısında CA 19-9 testi yapılması
 • Amip antikoru .

Karaciğer kistlerinin ameliyatsız tedavisi

Hidatik kist ilaçları: Kist sıvısı boşaltıldıktan sonra, hastalara girişimden 4 gün önce metronidazol gibi ilaçlar verilmeye başlanır. Bu tedavi 1-3 arasında devam eder.

ERCP ve endoskopik sifinkterotomi: Bu cerrahi sarılık oluşumunda, kistin karaciğer dışına ana safra yoluna çıkması halinde uygulanır.

Kistin USG ve BT eşliğinde boşaltılması: Basit kist tedavisinde uygulanan bu yöntem, kistin yeniden tekrarına neden olduğundan artık fazla tercih edilmemektedir. Ancak erken dönemdeki kistlerde oldukça etkili olur. Kist sıvısının boşaltılmasından sonra, verilen alkol ve tuzlu su sayesinde kist duvarında kireçlenme sağlanır. Uygulanan yöntem ameliyat yapılamayan hastalarda, gebelerde, 5 cm den küçük kistlerde, 3 yaşın altındaki hastalarda başarıyla uygulanabilir.

Karaciğer kistlerinin cerrahi tedavisi

Basit kistlerde genellikle cerrahi tedavi gerekmiyorken, büyüme gösteren, ağrıya sebep olan, şişkinlik gibi şikayetlere yol açan kistlere cerrahi tedavi uygulanır. Ameliyatta en fazla unroofing tekniği kullanılır. Uygulamada kist duvarının bir bölümü çıkarılarak, rahatlıkla karın zarına boşalması sağlanır. Günümüzde ameliyatlar laparoskopik ya da robotik cerrahiyle yapılmaktadır. Kistin çıkarılması sırasında, sıvının aniden boşalmasını engelleyecek önlemler alınır. Bu gelişirse hastalarda alerjik şok gelişebilir.

Karaciğer kistinin komplikasyonları nelerdir

Yapılan ameliyat sonrasında safra sızıntısı, karaciğerin altında ya da diyaframın altında sıvı birikimi ile safra yolu yaralanması şeklinde komplikasyonlar oluşabilir. Ancak basit kistler için yapılan ameliyatlarda % 90-100 oranında başarı sağlanır. Çoklu kistlere uygulanan ameliyatlarda ise % 40-89 arasında başarı sağlanır.

]]>
Karaciğer Enzimleri https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-enzimleri.html Sat, 01 Dec 2018 02:13:32 +0000 Karaciğer enzimleri, karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalıştığını gösteren değerleridir. Bunların yüksek olması karaciğerde oluşan hasarların bir belirtisidir.  İnsanlarda hamilelik gibi bazı dönemlerde ka Karaciğer enzimleri, karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalıştığını gösteren değerleridir. Bunların yüksek olması karaciğerde oluşan hasarların bir belirtisidir.  İnsanlarda hamilelik gibi bazı dönemlerde karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması normal kabul edilebilir. Karaciğerdeki hasarın ilk belirleyicisi karaciğerdeki hücreler tarafından kana salınan enzimlerdir. Normal sağlıklı kişilerde bu enzimler karaciğerde depo edilir. Fakat karaciğerdeki hücrelerde hasar oluşursa, bunlar kana karışır. Kişiye yapılan kan testleri sayesinde tespit edilebilir. Karaciğer hasarının belirlenmesi için, karaciğere özgü olan aminotranferaz enzimler sıkça kullanılır. Bu enzimler aspartat aminotransferaz (AST - SGOT) ve alanin aminotransferaz (ALT - SGPT) dır. Bunlar normalde hepatositlerde bulunur. Eğer karaciğerde hasar oluşursa, kana karışır.

Aminotransferazlar ne işe yaramaktadır

Bu enzimler hücre içindeki kimyasal reaksiyonları katalizler. Verici molekülden amino grubunu alıcı moleküle transfer ettikleri için bu isimle adlandırılmaktadır. AST ve SGOT, ALT ve SGPT aynı enzimleri ifade eder. AST (SGOT) karaciğer, beyin, kas, böbrek gibi farklı dokularda bulunmaktadır. Bu dokulardaki hasar sonucunda enzimin kandaki değerlerinde yükselme oluşur. Bu yüzden AST (SGOT) değerindeki yükselme sadece karaciğere ait değildir. ALT (SGPT) enzimi ise daha çok karaciğere özgüdür. Bu karaciğer dışındaki dokularda da bulunsa, karaciğerde konsantre edildiğinden yükselmesi karaciğerdeki hasarı ifade eder. Bu enzimlerin değeri serumdan ölçülür.

AST (SGOT) normal seviyesi: 5-40 U/L

ALT (SGPT) normal seviyesi: 7-56 U/L

Karaciğer Enzimleri

ALT ve AST seviyesinin artışı neyi ifade eder

Bu enzimlerin seviyesi karaciğer hasarının göstergesi olarak değerlendirilse de, bu mutlaka karaciğer hasarını göstermez. Bunlarda meydana gelen yükseklik hastanın genel durumuyla birlikte değerlendirilmelidir. Bu değerlerdeki yükseklikle karaciğer hasarının derecesini belirlemek doğru değildir. Örneğin akut viral Hepatit A hastalarının AST ve ALT değerleri çok yüksek çıksa da, karaciğerde hasar olmadan iyileşme sağlanmaktadır. Kronik Hepatit C hastalarında AST ve ALT düzeyleri düşük olmasına rağmen, karaciğerde yüksek seviyede hasar oluşmaktadır. Kronik karaciğer yetmezliğinde hastalarda siroz gelişebilir. 

Karaciğerdeki hangi hastalıklar AST ve ALT düzeylerini yükseltilir

Kişide yaygın nekroz yani çok sayıda karaciğer hücresinin ölmesi halinde kanda AST ve ALT seviyelerinde yükselme olur. Akut viral hepatitlerde, karaciğer toksisitesi olan ilaçların kullanımı, kardiovasküler kollaps hallerinde karaciğer hücreleri hasar gördüğünden, enzimlerin seviyesinde yükselme görülür. Sağlıklı kişilerde bile enzimler hafif düzeyde yükselebilir. Bu yükseklik normal seviyelerin iki katını aşmaz. Bunun sebebi genellikle alkol kullanımıdır. Ayrıca şeker hastalığı, aşırı kiloda karaciğer yağlanmasına sebep olabilir. Kronik Hepatit C hastası olan kişilerde de enzimlerin seviyelerinde biraz yükselme yapabilir. 

AST ve ALT seviyelerini yükselten ilaçlar nelerdir

Ağrı kesiciler, psikotik ilaçlar, kolesterol düşüren ilaçlar, antibiyotikler, kardiovasküler ilaçlar, trisiklik antidepresanlar karaciğer enzimlerinde yükselmeye neden olabilir. Bu tür yükselmeler ilaçların bırakılmasıyla beraber en fazla birkaç ay içinde normal seviyelerine geri döner.

Düşük AST ve Alt seviyeleri nasıl tedavi edilir

Sağlıklı kişilerdeki enzim yüksekliği araştırılmalıdır. Kişilerdeki enzim yüksekliğine neden olacak risk faktörleri değerlendirilir. Enzimlerin yükseklik değeri karaciğerdeki hastalık hakkında bazı fikirler verebilir. Alkol kullanımından kaynaklanan değerlerde AST 300 U/L altında, ALT seviyesi 100 U/L altında olur. Akut viral hepatitlerde bu değerler çok yükselir. Alkol ya da ilaçla yükselen değerler bunların bırakıl]]> Karaciğer Kanseri https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-kanseri.html Sat, 01 Dec 2018 03:34:31 +0000 Karaciğer kanseri, karaciğer diyaframın altında bulunan, piramit biçiminde en büyük iç organdır. Kendi içinde sağ ve sol loba ayrılmaktadır. Karaciğer kanseri karaciğerin içinde başlamaktadır. Karaciğer ihtiyac Karaciğer kanseri, karaciğer diyaframın altında bulunan, piramit biçiminde en büyük iç organdır. Kendi içinde sağ ve sol loba ayrılmaktadır. Karaciğer kanseri karaciğerin içinde başlamaktadır. Karaciğer ihtiyacı olan kanı iki farklı yerden almaktadır. Kalpten gelen oksijenden zengin olan kanı hepatik arter karaciğere iletirken, portal damar ise bağırsaktan gelen besin değerinden zengin kanı karaciğere iletmektedir. Karaciğerde oluşan kanserin anlaşılması için, karaciğerin yapısını ve fonksiyonlarını bilmek gerekir.

Karaciğerin görevleri nelerdir

 • Bağırsaklarda sindirilen çoğu besini parçalayarak, depolar. Bazı besinler vücut tarafından kullanılmadan önce karaciğer içinde değişime uğramaktadır.
 • Karaciğerde yaralanma ya da kesiklerde kanamayı önleyici pıhtılaşma etkisini gösteren proteinlerin çoğu oluşturulur.
 • Safranın bağırsaklarda tutulmasını sağlayarak, besinlerin emilimini sağlamaktadır.
 • Kanda bulunan toksik atıkları filtreler, bunları parçalayarak vücuttan atar.

Karaciğer tümörleri

Karaciğer hepatosit olarak tanımlanan hücrelerden ve içinde safra kanalları ile kan damarları bulunan hücrelerden oluşmaktadır. Safra kanalı karaciğerin dışına uzanmakta, safrayı safra kesesine ya da bağırsaklara kadar taşımaktadır. Bu hücreler kötü huylu malign ve iyi huylu bening tümörlerini oluşturabilir. Bu tümörlerin farklı oluşum sebebi ve hastalıkların farklı seyirleri vardır. Bu nedenle tedavileri de farklı yollardan yapılır. 

İyi huylu (bening) karaciğer tümörleri

Bu tümörler bazı hallerde sorunlara neden olacak kadar büyüme gösterebilir. Fakat yakın dokulara ve uzak bölgelere yaylım göstermezler. Tedavileri cerrahi yolla yapılır.

 • Hemanjiyom: Kan damarlarında başlayan en sık görülen iyi huylu tümörlerdir. Bunların çoğu tedavi gerektirmeden düzelme gösterebilir. Ancak kanamaya sebep olanlar cerrahi müdahale ile alınabilir.
 • Hepatik adenom: Bunlar ana karaciğer hücrelerinde başlayan tümörlerdir. Genellikle belirti göstermediklerinden, tedavi gerekmez. Bunların bir kısmı karında ağrı, kütle gibi etkiler yapabilir. Ciddi kan kayıplarına neden olduklarında, karaciğer kanseri gelişme riski taşıyacaklarından, cerrahi yolla alınırlar.
 • Fokal nodüler hiperplazi: Bunlar farklı hücre türlerinden oluşmakta ve tümöre benzer büyüme göstermektedir. Bunlar iyi huylu olmalarına rağmen, karaciğer kanserinden ayrılmaları zor olabilir. Bu yüzden cerrahi yolla alınırlar.

Karaciğerde gelişen kanserler

Karaciğer Kanseri

Hepatosellüler karsinom (Hepatosellüler kanser): Bu yetişkin kişilerde en fazla görülen karaciğer kanseri türüdür. Karaciğerde gelişen her 5 kanserden 4'ü bunlardır. Bu kanserlerin farklı büyüme şekilleri bulunmaktadır.

 • Bazı türleri tek tümör olarak başlayarak, ileri aşamada karaciğerin diğer kısımlarına yayılım gösterir.
 • Bazıları sadece tek tümörden oluşmaz. Bunlar karaciğere yayılan çok sayıda kanser nodülü olarak başlar. Bu genellikle siroz olan kişilerde oluşur.

Bu kanserlerin bazı alt türleri mikroskop incelemesiyle ayırt edilir. Bunlar hastalığın seyrini ve uygulanan tedaviyi etkilemez. Bunlardan fibrolameller kanser türünün tanısının yapılması önemlidir. Nadir olarak görülen bu kanserler genellikle 35 yaşından küçük kişileri etkiler. Karaciğerin belli bir bölümünü etkilerler. Diğer alt türlerden daha olumlu bir seyri bulunmaktadır.

İntrahepatik kolanjiyokarsinom (Safra kanalı kanseri): Bu kanserler karaciğerde başlayanların % 10-20 sini oluşturmaktadır. Karaciğerdeki küçük safra kanalı hücrelerinde oluşurlar. Bazıları karaciğer dışındaki safra kanallarında başlamaktadır.

İkincil karaciğer kanseri: Karaciğerde kanser tanısı konulduğunda, bu genellikle başka organların kanserinin meta]]> Karaciğer Hastalıkları https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-hastaliklari.html Sun, 02 Dec 2018 00:29:24 +0000 Karaciğer hastalıkları, vücudun tamamında ciddi etkilere sebep olacağından mutlaka ciddiye alınmalıdır. Ancak karaciğer hastalıkları belli bir süreç geçince fark edilmektedir. Bunun sebebi hastalıklar sırasında Karaciğer hastalıkları, vücudun tamamında ciddi etkilere sebep olacağından mutlaka ciddiye alınmalıdır. Ancak karaciğer hastalıkları belli bir süreç geçince fark edilmektedir. Bunun sebebi hastalıklar sırasında karaciğerin acı ve ağrı duyusu olmadığından uyarı vermemesi nedeniyledir. Bu nedenle belirtilerin genellikle kronik halsizlik ya da stres dolayısıyla olduğu düşünülür. Bu hastalıkların verdiği belirtiler safra kesesi hastalıklarının verdiği belirtilere benzerlik gösterir. Bunların içinde yer alan belirtiler ise;

 • Sürekli halsizlik ekilmesi
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Karnın üst sağ tarafında baskı oluşması
 • Kaşıntı
 • Dışkının balçık renginde, idrarın bira renginde olması
 • İştahsızlık
 • Karında şişkinlik ve gaz
 • Burun kanaması ve iç kanama
 • Ciltte ve göz aklarında sararma
 • Bazı yiyeceklerden tiksinme
 • Sıkça yaşanan eklem ve baş ağrılarının olması
 • Erkeklerin göğüs ya da karın bölgesinde bulunan kıllarda azalma

Bu belirtilerin olduğu kişiler önlem olarak karaciğer değerlerini ölçtürmeli ve karaciğer hastalıkları açısından değerlendirilmelidir.

Karaciğer hastalıklarının oluşması için risk faktörleri nelerdir

 • Kişilerde aşırı kilo olması, Tip 2 diyabet hastalığının olması ya da alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının bulunması risk kabul edilir.
 • Kişinin kan nakli olması, cinsel ilişki kurulan eşin hepatitli olması, uyuşturucu madde kullanması gibi etkenler riski arttırmaktadır.
 • Crohn hastalığı ya da kolitis ülseroza gibi bağırsak hastalıklarının olması durumunda risk bulunmaktadır.
 • Düzenli olarak alkol kullanımının olması karaciğer hastalıklarının oluşmasına neden olabilir.

Karaciğer hastalıkları

Hepatit

Akut hepatit: Bu hepatitin başlangıç aşamasında olduğunu gösterir. Bu karaciğer hücresinde hasara ve tahribata neden olan, oldukça yaygın görülen karaciğer enflamasyonudur. Bunun sebepleri ise, viral hepatit A, B, C, D, E gibi virüs enfeksiyonları, ilaçlarda doz aşımı ve kimyasal maddelere maruz kalma gibi etkenler yer alır. Bu hastalıklar genellikle grip benzeri belirtilerle başlar. Bunların arasında bulantı, sarılık, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, karında hassasiyet, kaşıntılı ürtiker gibi belirtiler oluşur. Bunların tanısı laboratuvar testleri ve karaciğer fonksiyon testleriyle yapılır. Hafif olgularda hastalık kendiliğinden iyileşme gösterebilir, şiddetli olanlarda hastaların hastanede gözlem altında tutulması gerekebilir. Hastalar hepatit B ve C enfeksiyonu geçirdiklerinde bunun kronik taşıyıcısı haline gelebilirler. 

Karaciğer Hastalıkları

Kronik hepatit: Bu hepatitin 6 aydan fazla sürdüğü rahatsızlıklardır. Hastaların karaciğerinde oluşan hasar arttıkça akut hepatiti atlatamaz ve kronik bir durum meydana gelebilir. Belirtilerin altı aydan fazla, hatta yıllarca devam ettiği kronik hepatit hastaları vardır. Bu hastalıklar alkol kullanımına bağlı, karaciğer hücrelerinde siroza yol açan agresif enflamasyonlarda ya da siroza yol açmayan hafif kronik enflamasyonda gelişebilir. Kronik hepatite neden olan sebepler arasında;

 • Viral hepatit
 • Yoğun alkol kullanma alışkanlığı
 • Otoimmün bozukluğu
 • Tüberküloz hastalığında kullanılan ilaçların etkisiyle
 • Metabolik bozukluklar

Rahatsızlığın belirtileri genellikle hafiftir. Karaciğerdeki hasar sürse de, progresyon yavaş olur. Bazılarında belirtiler olmazken, bazı kişilerde iştahsızlık, sarılık, karında ağrı, dalak büyümesi gibi belirtiler gözlenir. Teşhis için laboratuvar testleri, karaciğer fonksiyon testleri ve karaciğer biyopsisi yapılabilir. Tedavide karaciğer hasarını engelleme ve belirtilerin azaltılmasına çalışılır. Bu tedavi uygulanırken hastaların bazı ilaçları ve alkolü bırakması iyileşmeye yardımcı olur.

NA]]> Karaciğerde Hemanjiom https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karacigerde-hemanjiom.html Sun, 02 Dec 2018 23:34:37 +0000 Karaciğer hemanjiom, hepatik hemanjiom ya da kavernöz hemanjiom olarak ta bilinen karaciğerden kaynaklı iyi huylu damar tümörleridir. Bunlar genellikle yapılan bir tetkik sırasında tespit edilir. Toplumda % 0,5-7 oranın Karaciğer hemanjiom, hepatik hemanjiom ya da kavernöz hemanjiom olarak ta bilinen karaciğerden kaynaklı iyi huylu damar tümörleridir. Bunlar genellikle yapılan bir tetkik sırasında tespit edilir. Toplumda % 0,5-7 oranında bu tümörlere rastlanır. Bunlar genellikle belirti vermez. Ancak büyüme gösterdiklerinde ve subkapsüler hemanjiomlar bazı belirtileri verir. Bunlar;

 • Karnın sağ üst bölümündeki ağrı
 • Az yemek yenilmesine rağmen midede dolgunluk hissinin oluşması
 • İştahsızlık, mide bulantısı ve kusma
 • Zayıflama ve ateş
 • Kansızlık

Karaciğer hemanjiomu neden olur

Bunların neden olduğu bilinmemekle birlikte, doğuştan olduğu düşünülür. Genellikle 5 cm den daha küçük damar yumağı şeklinde olurlar. Ancak 20 cm kadar büyük olabilirler. Hastaların bir kısmında sorunlara sebep olurlar, % 30 oranında birden fazla sayıda bulunurlar.

Karaciğer hemanjiomu risk faktörleri

 • Hastaların yaşı genellikle 30-50 arasında olur.
 • Kadınlarda erkeklere oranla 3-5 kat daha fazla görülür.
 • Kadınların hamilelik döneminde östrojen hormonunun artması nedeniyle karaciğer hemanjiomları büyüme gösterebilir. Bu yüzden bunların teşhisi genellikle hamilelik sırasında yapılır.
 • Kadınların menopoz döneminde, doğum kontrol için kullanılan haplarda östrojen alınıyorsa, karaciğer hemanjiomlarda büyüme olabilir.

Karaciğerde HemanjiomKaraciğer hemanjiomu hangi sorunlara neden olur

 • Büyüdükleri zaman hastalara rahatsızlık verir
 • Hamilelik döneminde şikayetleri arttırır, doğumda bebeğin itilmesi aşamasında şiddetli kanamalara neden olabilirler.
 • Çocuklardaki büyük karaciğer hemanjiomları Kasabach Merritt sendromuna neden olabilir, kalp yetersizliği yüzünden şiddetli kansızlık gelişebilir.
 • Yakın temasla yapılan sporlarda karın yaralanması nedeniyle delinmeler olabilir.

Karaciğer hemanjiomu tanısında hangi tetkikler yapılır

 • Bilgisayarlı tomografi
 • Ultrasonografi
 • Manyetik rezonans görüntüleme MR
 • SPECT

Karaciğer hemanjiomu nasıl takip edilmelidir

Bunun belirlenmesi halinde 6. ve 12. ayda ultrasonla tetkik yapılmalı ve hemanjiom büyümesi kontrol edilmelidir. Büyüme yoksa takip bırakılabilir. Ancak yılda bir kez karaciğerin kontrolü sırasında bunlarda değerlendirmeye alınmalıdır. Büyüme göstermeyen karaciğer hemanjiomlar genellikle takip edilmezler.

Karaciğer hemanjiomu ne zaman tedavi edilmelidir

Bunların çapında büyüme olduğunda, herhangi bir belirti verdiğinde tedavi edilmesi gerekebilir. Özellikle ağrı yapmaları, çevre dokulara baskı yapmaları halinde cerrahi olarak yerlerinden çıkarılmaları gerekir. Bunların dışında genellikle müdahaleye gerek kalmaz. Ancak bunlar için uygulanacak bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Cerrahi tedavide karaciğerdeki uygun yerleşimdeki hemanjiomlar ve karaciğerin bir kısmı robotik cerrahi ya da laparoskopik yöntemle çıkarılır. Hemanjiomların büyümesini durdurmak için, besleyici damarların tıkanmasıyla yapılan anjiyo embolizasyon işlemi uygulanır. Karaciğerde çok sayıda hemanjiom olması halinde karaciğer nakli düşünülebilir. Karaciğerdeki hemanjiomları söndürülmesi için ışın tedavisi de yapılabilir. Hemanjiomlarda nadiren kanserleşme eğilimi görülebilir. Bu duruma gelen oluşumlar hemanjiosarkom olarak tanımlanır. Bu genellikle damar urlarının patlamasıyla hastalarda şok tablosunun gelişmesi ile kendini belli etmektedir. 

]]>
Karaciğer Testleri https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-testleri.html Mon, 03 Dec 2018 08:32:30 +0000 Karaciğer testleri, karaciğer hastalıklarının tanısında kullanılmaktadır. Karaciğerde olan harabiyete bağlı olarak test değerleri yüksek çıkar. Bu testler karaciğerle ilgili hastalıkların izlenmesi sırasında d Karaciğer testleri, karaciğer hastalıklarının tanısında kullanılmaktadır. Karaciğerde olan harabiyete bağlı olarak test değerleri yüksek çıkar. Bu testler karaciğerle ilgili hastalıkların izlenmesi sırasında da kullanılır. Böylece hastanın tedaviye verdiği cevap takip edilir. Karaciğere dokunacak ilaçların kullanımı sırasında da bu testlerden faydalanılır.

Karaciğer testleri nelerdir

Karaciğerde çok sayıda metabolik fonksiyon aynı anda yürütülmekte, safra ve kana çok sayıda metabolik madde karışmaktadır. Karaciğerde gelişen hastalıklara bağlı bu maddelerden biri ya da çoğunda artış görülür. Yapılan karaciğer testlerinden;

 • AST ve ALT karaciğer hasarını
 • GGT ve ALP karaciğerle birlikte safra yollarında olan hasarı
 • Albümin, pıhtılaşma testleri ile INR karaciğer fonksiyon bozukluğu yetmezlik tablosunu göstermektedir.

ALT (Alain Transaminaz): Buna SGPT de denmektedir. Protein üretimi sırasında kullanılan bir enzimdir. Karaciğer hücrelerinin parçalanmasıyla kana karışmaktadır. Karaciğerdeki hasarı belirleyebilmek için en fazla yapılan testlerin arasında yer alır. Karaciğer hasarında ALT oranı yükselir. Bu enzim sadece karaciğerde işlev gördüğünden, karaciğer hastalığını ve hasarını en iyi anlatan testtir. Ayrıca karaciğer hastalığı için uygulanan tedavinin işe yaradığını anlamak içinde bu test yapılmaktadır. Bu test AST testinden daha değerlidir.

Karaciğer Testleri

AST (Aspartat Aminotransferaz): Buna SGOT da denmektedir. Bu karaciğer hücrelerinde bulunan ve protein üretiminde kullanılan bir enzimdir. Bu enzim sadece karaciğerde değil vücutta diğer dokularda da bulunur. AST yüksekliği halinde karaciğerde, kas ya da kalpte sorun olduğu belirlenir. ALT ve AST oranı karaciğer hastalığı hakkında bilgiler verir.  Kronik hepatitte ALT AST den büyük, siroz durumunda AST ALT den küçük olur. AST ve ALT oranı miktarı 2'den büyükse alkolik ve toksik karaciğer hastalıkları, birden küçük olması halinde alkolik ve toksik olmayan karaciğer hastalıkları görülür.

ALP (Alkalen Fosfataz): Bu enzim safra kanallarının yakınında olan karaciğer hücreleri ve kemiklerde bulunur. Karaciğer hastalarında ve kemik hastalıklarında bu enzimde yükselme olur. Safra kanalındaki tıkanmalarda GGT oranıyla birlikte yükselme gösterir. GGT oranı normal olduğunda, ALP yükselirse kemik hastalığı, kemik iliği hastalıkları ve tümörleri söz konusu olur. Genç yaştakilerde kemik yapım hızı yüksek olduğundan, ALP oranı da yüksek olur. Hamilelikte son üç ayda da plasentada ALP üretimi olduğundan, oranı yüksek çıkar.  

GGT (Gamma Glutamik Transferaz): Bu enzim safra kanallarına yakın olan karaciğer hücrelerinde bulunmaktadır. Safra kanallarında tıkanıklık olduğunda, ALP ile birlikte yükselme gösterir. GGT yüksek olup, ALP normal çıkarsa alkol, zehirlenme ve ilaç gibi nedenlerden kaynaklanan sorun bulunur. Kişinin aşırı alkol alması durumunda GGT oranında yükselme olur.

Albümin: Bu karaciğerde üretilen vücudumuzun ana proteinidir. Kanda fazla oranda bulunur. Karaciğer hastalıklarının bazılarında üretimi bozulduğundan, kandaki oranında düşüş olur.

Total protein: Bu kandaki albümin ve proteinlerin ölçümüdür. Karaciğer hastalıklarından bazısında protein üretimi bozularak, kandaki oranında düşüş olur.

Pıhtılaşma testleri ve INR: Pıhtılaşma etkenleri çoğunlukla karaciğerde üretilmektedir. Karaciğer hastalıklarının bir bölümünde bunların üretimi aksar ve pıhtılaşma sorunları meydana gelir. Bu yüzden pıhtılaşma testleri sayesinde karaciğerin işleyişi rahatlıkla görülebilir.

LDH (Laktat Dehidrogenaz): Bu enzim dokuların çoğunda bulunur. Kanda, kalp, kas, karaciğer, böbrekler ve akciğerlerde bol miktarda bulunmaktadır. Karaciğer hastalıklarında, ağır egzersizlerde, gebelikte LDH oranında ani yükselmeler olur.<]]> Karaciğer Yetmezliği https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-yetmezligi.html Tue, 04 Dec 2018 03:30:48 +0000 Karaciğer yetmezliği, karaciğerin görevlerinin bir kısmını ya da tamamını yerine getirememesidir. Karaciğer işlevleri açısından değerlendirildiğinde, çok sayıda işlevi olduğundan bunların aksamasının normal Karaciğer yetmezliği, karaciğerin görevlerinin bir kısmını ya da tamamını yerine getirememesidir. Karaciğer işlevleri açısından değerlendirildiğinde, çok sayıda işlevi olduğundan bunların aksamasının normal olduğu kabul edilebilir. Bunlardaki aksaklık az olduğunda, küçük karaciğer yetmezliği olarak tanımlanır. Bunun daha ağır olanları da bulunmaktadır. Aksama az olduğunda hastada bulantı, sindirim güçlüğü, uyku eğilimi, cinsel güçsüzlük, egzama ve ürtiker gibi bazı belirtiler oluşur. Ancak rahatsızlığın bütününde sendromlar belirsizdir. Karaciğerde temel işlevlerde bir aksama olsa da, bunu gösteren kesin belirtiler olmadan küçük karaciğer yetmezliği teşhisi yapılamaz. Farklı derecelerde olan karaciğer yetmezliğinde ancak gerçek bir bozukluk bulunuyorsa, bu rahatsızlıktan söz edilebilir. Yetmezlik hafif, giderek ağırlaşan ve ağır olmak üzere üç farklı şekilde görülebilir. Bunlar birbirinden ayrılmadan, sadece ağırlaşarak ilerleme gösterir.

Karaciğer normalde kendini yenileyebilen bir organdır. Sağlıklı bir karaciğerin herhangi bir sebepten dolayı kütlesinin üçte ikisi bile hasar görse, karaciğerin özel hepatosit hücreleri sayıca artarak, kısa sürede eski haline döner. Karaciğer yetmezliğinde organ sentetik ve metabolik faaliyetlerini normal olarak yerine getirememektedir. Bu fizyolojik, kalıtsal ve çevresel etkilerden dolayı oluşabilir.

Hafif karaciğer yetmezliği

Ağır olmayan yaygın karaciğer hastalıklarına hafif karaciğer yetmezliği eşlik etmektedir. Bu çeşitli enfeksiyonlardan, ilaçlardan ya da gıdalardan alınan zehirli maddelerin etkisiyle oluşabilir. Sağ karıncık yetmezliğinde olduğu gibi toplardamarda hafif kan göllenmesi, başlangıç aşamasında safra tıkanması hafif karaciğer yetmezliğine sebep olabilir. Meydana gelen belirtiler çok çeşitlidir. Ancak genel bir hastalık tablosu oluşur. Hastada halsizlik, ruhsal çöküntü, iştahsızlık ve ağızda acılık oluşur. Hastalarda sindirim güçleşse de, zayıflama fazla olmaz. Bazı hastalarda kabızlık, bazılarında ishal görülebilir. Yemek sonrasında uyku bastırması ve kaşıntı olabilir.

Karaciğer Yetmezliği

Hastanın yapılan muayenesinde belirgin gaz fazlalığı dikkat çeker. Karaciğerde sertlik ve hacim artışı olmuştur. Elle üzerine bastırıldığında, hafif bir ağrı hissedilir. Muayenede sadece karaciğerin ele gelmesinin yanında ağrının olması tanı için önemli bir unsurdur. Çünkü sadece karaciğerin ele gelmesi olduğunda, karaciğer sarkması ya da göğüs tabanının genişliğinden söz edilir. Teşhiste farklı türde cilt belirtileri de önemlidir. Kaşıntı olması bazen safra tuzlarının atılmasında olan bozukluğa bağlanır. Ciltte bazen zehirli maddelerin etkisiyle ürtiker benzeri belirtiler görülür. En önemli belirtilerin arasında idrarda ürobilin yüksekliğinin olmasıdır. Kanda da bilirubin düzeyinde biraz artış olur.

Giderek ağırlaşan karaciğer yetmezliği

Bu durum akut ve kronik karaciğer hastalıklarında meydana gelir. Siroz, kronik karaciğer iltihabı gibi hastalıklarda kolayca gelişebilir. Belirtileri hafif yetmezlikle benzerlik gösterse de, daha şiddetli olur. Hastada zayıflama, iştahsızlık, halsizlik gibi belirtiler daha belirgin olur. Damar genişlemelerinin yıldız gibi olması ve hızla artması bu rahatsızlığı düşündürür. Hastalarda kişilik bozuklukları ve uykusuzluk ta dikkat çeker. Ayrıca sarılık belirtisi de görülür. Laboratuvar belirtileri de daha şiddetli olur.

Ağır karaciğer yetmezliği

Bu evreye geçiş bazen çok ani gelişir. Kronik karaciğer hastalığı ve sirozda ise genellikle yavaştır. Bazı etkenler süreci hızlandıran etkiler yapar. Bu etkiler arasında mide ve yemek borusundaki kanamalar, tekrarlayan enfeksiyonlar, bağırsakta mayalanma, idrar söktürücü ilaçların kontrolsüz şekilde kullanımı, aşırı protein içeren beslenme gibi nedenler sayılabilir. Bu rahatsızlıkta klinik tablo çok çeşitli olabilir.

Karaciğer yetmezliğinin genel tedavisi nasıl]]> Karaciğer Nakli https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-nakli.html Wed, 05 Dec 2018 00:12:58 +0000 Karaciğer nakli, kadavradan yapılabildiği gibi, canlı vericiden de yapılabilir. Karaciğer diğer organlardan daha farklı olarak kendini yenileme özelliğine sahip olduğundan, canlı vericiden de nakil yapılabilir. Organ Karaciğer nakli, kadavradan yapılabildiği gibi, canlı vericiden de yapılabilir. Karaciğer diğer organlardan daha farklı olarak kendini yenileme özelliğine sahip olduğundan, canlı vericiden de nakil yapılabilir. Organ bağışı yeterli olmadığından, hastaların yaşamalarını sağlayabilmek için, genellikle yakınından karaciğerin bir parçası alınarak nakil gerçekleştirilir. Bunun için hastayla aynı kan grubuna sahip olan bir yakını ya da etik kurulun onayladığı akraba dışından birinden nakil yapılabilir. Karaciğer kendini yenilemeye hemen başlar ve yaklaşık olarak bir yıl içinde bunu tamamlar. Yani karaciğerin alındığı verici ve nakilin yapıldığı hastanın karaciğeri hızla normal boyutlarına döner.

Karaciğer naklinde canlı verici açısından şartlar

 • Canlı verici herhangi bir baskı altında kalmadan bu kararı kendisi vermelidir.
 • Donörün yaşı 18 in üzerinde olmalıdır.
 • Vericinin ve alıcının kan grubu birbiriyle eşleşmelidir.
 • Aktif bir enfeksiyonu bulunmamalıdır.
 • Vücutta herhangi bir yerde tümör bulunmamalıdır.
 • Ameliyatı engelleyecek sistematik bir hastalığın olmaması gerekir
 • Vericinin karaciğer fonksiyonları ve yapısı normal olmalıdır
 • Karaciğerin volümü alıcı ve verici açısından yeterli olmalıdır

Karaciğer naklinde verici ameliyatı

Yapılan ameliyatta önemli olan vericiden alıcı için yeterli büyüklükte karaciğer alınmasıdır. Yani alıcının vücut ağırlığının en az % 0,8 i kadar büyüklükte karaciğer nakli yapılmalıdır. Vericiden sağ lobdan karaciğer alınırsa, bu genellikle ihtiyacı karşılar. Karaciğer kendisini tama yakın şekilde yeniler. Bu ortalama 6 haftada tamamlanmaktadır. Nakil alıcının ağırlığına uygun olacak şekilde sağ ya da sol lobdan alınır. Bebeklere yapılacak nakillerde sol lobun yarısından daha az miktarı yeterli olur. Vericiden genellikle % 40-70 arasında karaciğer alınır. Karaciğerin sağ lobu organın % 60 ını, sol lobu ise organın % 40 ını oluşturur. Vericiler daha sonra yeniden karaciğerini veremezler. Vericide cerrahinin tüm risklerini taşımaktadır. Az oranda olsa da, ölüm riski bulunmaktadır. Ancak ameliyat öncesinde yapılan incelemelerle risk en aza indirilmeye çalışılır. Gelişmiş organ nakli merkezlerinde olumsuz risklerin gelişme oranı 5 1 kadardır. Vericilerin hastaneden taburcu edilmeleri 3-4 günde gerçekleşir. Yaklaşık olarak 4-5 haftada normal yaşantılarına dönüş yapabilirler. Daha sonraki yaşamlarında herhangi bir sıkıntı yaşamazlar.

Karaciğer Nakli

Canlı vericili karaciğer naklinin avantajları

Bu nakilde en temel avantaj alıcının ihtiyacı olduğunda, kadavradan nakil için sıra bekleme zorunda kalınmamasıdır. Organ bağışı oranının az olması yüzünden hastalar bazen yaşamlarını kaybedebiliyorlar. Gereken karaciğer bulunsa bile, hastanın durumu ağırlaştıysa ameliyat sonrasında komplikasyonlar daha fazla olabiliyor. Bu sebeplerle canlı vericiden yapılan karaciğer nakilleri daha avantajlı olmaktadır.

Karaciğer naklinin riskleri

Naklin taşıdığı riskler, bunu gerektiren hastalığın ağırlığına göre değişir. Bu hastaların genellikle ağır bir durumu vardır. Ayrıca yapılan ameliyat tıpta ağır sayılan ameliyatlardan birisidir. Hastanın durumunun ağır olması, ameliyatın büyük olması riski arttırmaktadır. Ameliyat sırasında vücutta en büyük damar kesilmekte ve dikilmektedir. Bu sırada istenmeyen kanamalar gelişebilmektedir. Yeni takılan karaciğer yerinde iyi çalışmama etkisi gösterebilir. Organ naklini gerçekleştiren ekibin uzmanlığı bu tür riskleri asgariye indirebilir. Karaciğerin sağlığını korumasını sağlayacak olan etkenler yapılan kontroller ve düzenli ilaç kullanımıdır. Bunlar doktor kontrolünde yapılmalıdır. Diğer organ nakillerinde olduğu gibi hastalar yaşam boyunca bağışıklık sistemini baskı altında tutacak ilaç kullanacaklardır. Bu yapılan naklin başarısını sağlayan bir unsurdur.

Karaciğer naklinin]]> Karaciğer https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger.html Wed, 05 Dec 2018 10:09:10 +0000 Karaciğer, detoksifikasyon, biyokimyasal sindirim ve protein sentezi için gerekli olacak üretim de dahil çok geniş etki alanına sahip bir organdır. Karın boşluğunun üst sağ tarafında, diyaframın altında yer alan, sa Karaciğer, detoksifikasyon, biyokimyasal sindirim ve protein sentezi için gerekli olacak üretim de dahil çok geniş etki alanına sahip bir organdır. Karın boşluğunun üst sağ tarafında, diyaframın altında yer alan, sağ böbrek, mide ve bağırsaklara komşu olan yaşam için hayati öneme sahip olan bir organdır. Hemen alt tarafında safra kesesi bulunmaktadır. Karaciğer yetmezliğinde ya da yokluğunda kısa bir süre diyalizle fonksiyonlarına devam edebilir. Vücutta glikojen depolanmasından, kırmızı kan hücrelerinin üretimine kadar çok sayıda işlevi bulunmaktadır. Koni görünümünde olan, koyu kırmızımsı organ 1-2 kg ağırlığında olur. Karaciğer iki farklı kaynaktan kan sağlamaktadır. Bu kaynaklar;

 • Karaciğerin atardamarından hepatik arterden  oksijenli kan alır
 • Portal damardan ise besinden zengin kan alır

Karaciğer vücuttaki kan arzının yaklaşık olarak % 75 kadarını temin eder. Portal ven kanı dalaktan ve sindirim kanalından drene Venöz ile organlara taşır. Hepatik arter ise kan akımının kalanını sağlar. Bu organın kan kaynağıdır. Organın oksijen ihtiyacının yarısı portal ven tarafından karşılanmaktadır. Karaciğer daima vücudun kan akımının yaklaşık olarak 500 ml sine yani % 13 üne sahiptir. Yapısında içlerinde binlerce lobçuk olan sağ ve sol loblardan oluşur. Bunlar birbirine küçük kanallarla bağlıdır. Bu küçük kanallar birbirine büyük kanallarla bağlanıp ana karaciğer kanalını oluşturur. Bu kanal karaciğer hücrelerinin oluşturduğu safrayı safra kesesi ile on iki parmak bağırsağına taşımaktadır.


Karaciğerin anatomisi

İnsanlarda eşitsiz büyüklükte ve şekildeki organ loblardan oluşmaktadır. Yumuşak yapıdaki organ koniksi ve üçgen görünümdedir. İnsan vücudundaki en büyük organ olduğu gibi, en büyük bezdir. Hem midenin sağ tarafını, hem de safra kesesini örtmektedir. Karaciğere hepatik arter ve portal ven adında iki büyük damar bağlıdır. Portal vende bulunan kan gastrointestinal kanaldan sindirilen besinleri içermektedir. Hepatik arter ise dalak ve pankreastan gelen kanı aorta taşımaktadır. Bu damarlar lobun içinde farklı yollara ayrılır.

Karaciğer

Karaciğerin fonksiyonu

Kandaki çok sayıda kimyasal maddeyi düzenleyen, atık maddelerin taşınmasını sağlayan organ, safra adı verilen salgıyı salgılamaktadır. Bağırsaklardan ve mideden çıkan kanın hepsi karaciğerden geçmektedir. Kan burada işlenmekte, besin ve ilaçlar parçalanarak vücudun daha kolay kullanması için formlara ayrılmaktadır.

 • Yağ sindirimini sağlamak için safranın atılması
 • Kanın içinde bulunan kimyasal maddelerin ve alkolün temizlenmesi
 • Glikozun fazla miktarının nişasta olarak depolanması 
 • Safrayla atıkların atılması
 • Protein ve kolesterol sentezinin yapılması
 • Kan pıhtılaşmasının sağlanması
 • Enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanılması

Karaciğerin işlevleri

Vücudun en karmaşık ve metabolik organı olan karaciğer, çok sayıda yaşamsal fonksiyona sahiptir. Bunların içinde en önemlileri ise;

 • Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sağlaması nedeniyle, hasar görmesi halinde enfeksiyon oluşması daha yüksek olur.
 • Vücutta protein, kolesterol ve vücut yağlarının taşındığı lipoprotein adındaki özel yağ formlarının meydana getirildiği fabrikadır.
 • Kanın içindeki kimyasal maddeleri, ilaçları ve alkolü temizler.
 • Yağların sindirimi için önemli olan safrayı bağırsaklara salgılar. Vücut atıklarının atılmasında önemli bir role sahiptir.
 • Protein üretimi yaparak, kanın pıhtılaşmasını sağlar.
 • Açlıkta kullanılmak üzere nişasta formunda ek şeker depolanmasını sağlar.

Karaciğerin sağlıklı olması şartıyla % 70 i alınmış bile olsa, kalan % 30 u fonksiyonları yerine getirebilir. Bu nedenle karaciğer kanseri olan kişilerde, organın büyük bölümü alınmış olsa da, kişi yaşamına sağlıklı bir şekilde devam edebilir. Vücutta büyük bir bölümü alındığı halde, kendis]]> Karaciğer Yağlanması Neden Olur https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-yaglanmasi-neden-olur.html Wed, 05 Dec 2018 11:14:29 +0000 Karaciğer yağlanması neden olur sorusuna cevap vermeden önce karaciğerde oluşabilen yağlanma konusunda bilgi verilecektir. Normalde sağlıklı bir insanda karaciğer hücreleri % 10 değerini geçmeyen bir oranda yağ içerirler. Karaciğer yağlanması neden olur sorusuna cevap vermeden önce karaciğerde oluşabilen yağlanma konusunda bilgi verilecektir. Normalde sağlıklı bir insanda karaciğer hücreleri % 10 değerini geçmeyen bir oranda yağ içerirler. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı karaciğer hücrelerinde normal olmayan miktarlarda yağ birikimi oluşur.

Karaciğer yağlanması üzerinde önemle durulması gereken bir sağlık sorunudur. Çünkü karaciğer yağlanması ile birlikte siroz hastalığına dönüşüm oluşabilmektedir. Karaciğer yağlanması iltihaplı bir reaksiyonla sonlanabilmektedir. Tıp dilinde “steatohepatit” olarak adlandırılan bu iltihabi durum siroz oluşumuna yol açarak karaciğer hücrelerinin işlev dışı kalmalarına neden olabilmektedir. Karaciğer vücuda alınan besinlerden kana geçen kimyasal zehirleri temizleme ve yenilen yiyeceklerin enerjiye çevrilmesi gibi çok önemli iki görevi yerine getirir. Ancak karaciğer yağlanmasının ilerlemesi ile birlikte karaciğer hücrelerinin bozulması ile bu görevlerin yerine getirilememesi söz konusu olur.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur

Karaciğer yağlanması neden olur

Karaciğer yağlanmasının önemli iki nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler;

 • Fazla alkol tüketim alışkanlığı : Alkol tüm vücut organları için zararlıdır ama en büyük zararı karaciğer yağlanması olarak ortaya çıkmaktadır. Fazla alkol tüketiminin olması karaciğerin yağ parçalama metabolizmasına zarar verir. Ve sonuç olarak vücuda alınan besinlerdeki yağlar parçalanıp sindirime hazır hale gelemez, alınan yağlar karaciğer hücrelerinde birikerek karaciğer yağlanmasına neden olur. Alkole bağlı karaciğer yağlanması ilerleyerek alkole bağlı hepatit oluşmasıyla sonuçlanabilmektedir.
 • İnsülin direncinin olması : Beslenme alışkanlığının kötü olması yada genetik olarak kişinin insülin direncine sahip olması mümkündür. Vücuttaki hücrelerin insüline karşı dirençli olmaları pankreasın daha fazla insülin üretmesine ve buna bağlı olarak da kanın içerisinde, karaciğerde yağ asidi oranlarında artma meydana gelir. İnsülin direnci pek çok hastalığa yol açabilmektedir, karaciğer yağlanması da bu hastalıklardan biridir.
 • Fazla kilolar ve obezlik : Her aşırı kilolu olan yada obezite hastalığı olan kişide karaciğer yağlanması meydana gelir diye bir genelleme yapılamaz ama bu kişilerde % 70 gibi çok yüksek bir oranda karaciğer yağlanması görülmektedir. Vücuda alınan fazla yağ kötü beslenme alışkanlığı  nedeniyle hücreler fazla yağı artık depolayamaz hale gelirler. Karaciğer yağlanması da  hücrelerin fazla yağı depolayamamaları nedeniyle meydana gelmektedir.Çünkü depolanamayan yağlar kanda dolaşarak karaciğer ve diğer iç organlara zarar verir.

 

 Karaciğer yağlanmasının başka nedenleri de bulunmaktadır ama yukarıda belirtilen nedenler en fazla görülen nedenlerdir. Bu nedenler aslında karaciğerde yağlanma sonucuna yol açan etkenlerin başka etkenleri tetiklemesi ile ortaya çıkmaktadır. Belirtilen etkenlerden bazıları şunlardır;

Tip 2 diyabet hastalığı, klostrolün yüksek olması, gastrik bypass ameliyatı, gebelik, damar yolu ile beslenme, bazı bakteri ve virüsler, alınan birtakım ilaçlar, hızla kilo kaybetme sorunu, kanda trigliserid oranının fazla olması, uzun açlık süresi gibi faktörler karaciğer yağlanmasına yol açabilen etkenlerdir.

]]>
Karaciğer Yağlanması Diyeti https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-yaglanmasi-diyeti.html Thu, 06 Dec 2018 04:15:30 +0000 Karaciğer yağlanması diyeti, normal durumlarda hücrelerinin tümü ele alındığında yağ oranı % 10’dan daha az olan karaciğerin daha fazla yağ içermesini engelleme amaçlı diyettir. Karaciğer yağlanması diyeti ayn Karaciğer yağlanması diyeti, normal durumlarda hücrelerinin tümü ele alındığında yağ oranı % 10’dan daha az olan karaciğerin daha fazla yağ içermesini engelleme amaçlı diyettir. Karaciğer yağlanması diyeti aynı zamanda yağ oranı içeriği normalin üstüne çıkarak bozulmalarını önlemeye yöneliktir. Karaciğerdeki yağlanma problemi genel olarak beslenme düzenine ve sürdürülen yaşam tarzına büyük oranda bağl olarak meydana gelmektedir. Burada bir kaç karaciğer yağlanması diyeti  verilecektir.

Karaciğer yağlanması diyeti örnekleri :

Karaciğer yağlanması diyeti-1 :

Bu diyete göre hastalığı olan kişinin fazla kiloları varsa bu fazlalıkları vermesi öncelikli hedeftir. Bunun için aşağıda verilecek olan plan uygulanmalıdır.

 07,00 Bir adet elma tüketilir

09,00 2 dilim kepekli ekmek ve bir dilim yağsız peynir. Kişinin isteği kadar domates, salatalık ve yeşil sebze

Karaciğer Yağlanması Diyeti

11,00 1 Adet herhangi bir meyve

13,00 6 Kaşık sebze yemeği ve yanında bir dilim kepekli ekmek (Karaciğer yağlanması diyetine mümkün olduğunca bağlı kalmaya çalışın)

15,00 2 adet kuru kayısı ve 2 tane ceviz

17,00 1 su bardağı ölçüsünde light yoğurt

19,00 3 tane köfte büyüklüğünde et-tavuk yada balık, bir dilim kepekli ekmek

21,00 bir tane meyve

22,30 Bir avuç yulaf ve 1 çay bardağı light süt karışımı

Yalnız verilen bu karaciğer yağlanması diyeti uygulanırken kavun, üzüm ve muz yenilmemesi gerekir.

Karaciğer yağlanması diyeti-2 :

Verilecek olan ikinci karaciğer yağlanması diyeti karaciğeri korumaya yöneliktir. Karaciğer yağlanması diyetinde hastanın tüketebileceği yiyecekler;

Ekmek ve tahıl ürünlerinin tümü serbestçe tüketilebilir.

Et olarak da yağsız ve yağda kızartılmaması şartıyla az miktarda balı, tavuk ve kırmızı et tüketilebilir.

Bu karaciğer yağlanması diyetinde haftada en fazla bir tane yumurta tüketilebilir.

En fazla 60 gr kadar yağsız peynir

Yeşil yapraklı sebzeler kişinin isteğine bağlı olarak istediği kadar tüketilmesi serbest.

Her çeşit meyve, meyve suyu tüketilebilir.

Tatlı tüketiminde ağır yağlar içermeyen tatlılar harlç kişinin isteği oranında

Karaciğer yağlanması diyetinde içecek olarak açık çay, açık kahve, ıhlamur ve limonata içilebilir. Verilen karaciğer yağlanması diyeti  karaciğeri korumaya yönelik olduğu için yasaklara kesinlikle uyulması gerekir.

 Karaciğer yağlanması diyetinde yasaklar :

Sakatatların tüm çeşitlerinden uzak durulmalıdır. Kaymak, krema, çikolata ve kuru yemişlerden yağlı olanlar tüketilmemelidir. Tereyağı, vita ve kuyruk yağı gibi katı yağlar kesinlikle tüketilmemeli ve karaciğer yağlanması diyetine bağlı kalmak gerekir. Yağda kızartılarak hazırlanan et, sebze ve hamur işlerinde uzak durulmalıdır. İçecek olarak alkollü içecekler, alkollü meşrubatlar içilmemelidir. Karnıbahar, nohut ve turp tüketilmemelidir. Bu listede verilenler ile kişiye uygun bir yemek listesi hazırlanabilir. Örneğin sabahları 1 su bardağı şekerli süt, 1 yada 2 kibrit kutusu kadar kaşar peynir öğle de az yağlı 1 porsiyonluk çorba tüketilmesi karaciğer yağlanması diyeti  için yeterlidir.

]]>
Karaciğer Yağlanması Tedavisi https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-yaglanmasi-tedavisi.html Thu, 06 Dec 2018 23:48:22 +0000 Karaciğer yağlanması tedavisi uygulaması karaciğerin bazı olumsuzluklara karşı kendini koruyabilmek için oluşturduğu yağ bezlerine karşı uygulanan bir tedavidir. Karaciğerde oluşan yağlanma eğer iltihaplanma yada yanma Karaciğer yağlanması tedavisi uygulaması karaciğerin bazı olumsuzluklara karşı kendini koruyabilmek için oluşturduğu yağ bezlerine karşı uygulanan bir tedavidir. Karaciğerde oluşan yağlanma eğer iltihaplanma yada yanma şeklinde uyarılmalar oluşturuyorsa bu durum karaciğer hücrelerinin bozulmasına kadar ilerleyebilmektedir. Karaciğer yağlanması tedavisi işte bu hücre bozulmalarını önlemeye yöneliktir. Karaciğer hücrelerinin bozulması sonucu nekroz, fibroz ve son olarak da siroz oluşabilir. Karaciğer yağlanması tedavisi yukarıda belirtilen hücre bozulma tiplerine karşı uygulanmaktadır denildi çünkü belirtilen bozulmalar hücrelerin dolayısı ile karaciğerin bozulması anlamına gelmektedir. Karaciğer yağlanması olan kişilerin beslenme düzenlerine ve fazla kilolu iseler fazlalıklarından kurtulmaları gerekir. Belirtilen öneriler sağlık uzmanlarınca önerilen tavsiyelerdendir ancak ne olursa olsun karaciğer yağlanması tedavisi için mutlaka uzman bir doktorun durumu değerlendirerek vereceği öneriler dikkate alınmalıdır. Ülkemizdeki sağlık düzeni ele alındığı zaman karaciğer ile ilgili hastalıkların tedavisi ile ilgilenen bölümün iç hastalıkları – dahiliye bölümü  olduğunu belirtmek gerekir. Karaciğer yağlanması karaciğerdeki hücrelerin normalin üzerinde yağ birikimine maruz kalmaları ile meydana gelir.

Karaciğer yağlanması tedavisi

Karaciğer yağlanmasına yol açan nedenlerin farklı olması bu nedenlerin teşhisi ve tedavide izlenecek olan yöntemlerin değişebilmesine yol açmaktadır. Karaciğer yağlanması genel olarak herhangi bir belirti göstermediği için kan tahlilleri yapılarak yada hastanın ultrasonu çekilmesi ile teşhis edilmektedir. Ancak Karaciğer yağlanması olan kişilerde görülebilen bazı belirtiler de tedavide yol gösterebilmektedir. Yapılan tıbbi tetkikler sonrasında alkole bağlı olarak oluşan karaciğer yağlanması tespit edilmişse hastalığın tedavisi için kişinin alkol alma işlemi sonlandırılmakta. Kişinin kendisi de tedavi süresi sonrasında da alkol tüketimini kesmesi gerekir. Eğer karaciğer yağlanması alkol kullanımına bağlı olarak oluşmamışsa o zaman çeşitli ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Bugüne kadar karaciğer yağlanması hastalığına karşı 10 çeşitten fazla ilaç kullanımı söz konusu olmuştur. Ancak burada şunu da belirtmek gerekir, tedavi amaçlı olarak kullanılan ilaçlardan hiçbiri kesin bir tedavi sağlamamıştır. Kullanılan ilaçlar arasında sadece bir tanesi oluşan yağlanmanın gerilemesini sağladığı belirlenmiştir ancak bu ilacında TC Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilmeyen ilaçlardan biri olduğunu belirtmek gerekir. Karaciğerde oluşan yağlanmaya yönelik tedavinin asıl olarak kişinin yaşam tarzına bağlı olduğu gerçeği sık sık belirtilmektedir.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer yağlanmasına karşı sakatat, hayvansal olarak üretilen yağlar ve tavuk derisi gibi yağ oranı oldukça yüksek besinler tüketilmemelidir

Hastanın sebze tüketimi bol olan bir beslenme şeklini benimsemesi gerekir

Düzenli olarak egzersiz yapılması son derece önemlidir

Beslenmede lif oranı yüksek olan gıdalar öncelikli olarak fazlaca tüketilmelidir

Karaciğer yağlanmasına karşı uygulanabilecek olan önemli egzersizlerden biri yürüyüş yapmaktır

Kişinin fazla kilolarından kurtulması vücudun insülin direnci düşecektir. Dolayısı ile düşen insülin direnci uzun vadeli düşünüldüğünde o hastada ayrıca kalp ve damar hastalıkları oluşumunu da engeller

Karaciğer yağlanmasına karşı yapılacak yürüyüş egzersizi haftada 4 gün, günde 30-40 dk arası olmalıdır.

]]>
Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-yaglanmasi-bitkisel-tedavi.html Fri, 07 Dec 2018 18:03:48 +0000   Karaciğer yağlanması bitkisel tedavi yöntemi tıbbi ilaçların yanı sıra uygulanabilmektedir. Yalnız burada önemli noktayı hatırlatmakta fayda görülmektedir. Uyarıya neden olan durum karaciğer yağlanması  
 Karaciğer yağlanması bitkisel tedavi yöntemi tıbbi ilaçların yanı sıra uygulanabilmektedir. Yalnız burada önemli noktayı hatırlatmakta fayda görülmektedir. Uyarıya neden olan durum karaciğer yağlanması bitkisel tedavi uygulanmadan önce mutlaka konuda uzman bir hekime muayene olmak ve hastalığın durumu hakkında bilgi alınması durumudur. Çünkü günümüzde bitkisel alanda çalışmalar yapan çoğu uzman bu öneriyi hatırlattıktan sonra karaciğer yağlanması bitkisel tedavi metotları vermektedir. Uygulanacak olan bitkisel tedavi yöntemi ne amaçla kullanılırsa kullanılsın bitkilerdeki kimyasal etkenlerin yol açtıkları etkiler bazı durumlarda hastalığın daha da olumsuz bir yöne ilerlemesine yol açabilmektedir.

Karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi için bitkisel yöntemlerden maydanoz kürü:

Belirtilen karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi Prof.dr. Ahmet Maranki tarafından önerilmektedir. Tedavinin uygulanacağı kür için maydanoz kullanılacaktır. Öncelikle 15 adet maydanoz bir tencerede 1 su bardağı su ilave edilerek 2 ile 3 dk. Kadar kaynatılır. Daha sonra karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi için kaynatılan karışım ocak kapatılıp dinlenmeye bırakılır. Demleme süresi 15 dakikadır. Demlenen karışımdan sabahları yemek öncesinde (en az yarım saat) olacak şekilde içilir. Yemekten yarım saat önce kullanılması oldukça önemlidir. Karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi için hazırlanan maydanoz-su karışımına içmeden önce bir çorba kaşığı ölçüsünde limon suyu katılmalıdır.

Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi

Karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi için bir diğer tedavi yöntemi Prof.dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen maydanoz tedavisidir. Aslına bakılırsa bu yöntem de ilk olarak verilen karaciğer yağlanması bitkisel tedavi yönteminden pek farklı değildir.  Bu yöntemde 15 tane kadar maydanoz bitkisi sapları ile birlikte bir blender içinde üzerine 1 su bardağı ölçüsünde su eklenerek karıştırılır. Blender maydanoz bitkilerinin parçalanarak iyice suya karışmasını sağlayacaktır. Hazırlanan karışımın içine bir yemek kaşığı ölçüsünde limon suyu karıştırılır. Sabah kahvaltıdan yarım saat kadar önce içilir.

Burada önemli olan nokta şudur;

Karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi için belirtilen her iki yöntem de 21 günlük kullanımdan sonra 5 gün ara verilmesi şeklinde uygulanmalıdır. Karaciğer yağlanması bitkisel tedavi yöntemleri arasında tedavi edici etkisi en yüksek olan yöntem maydanoz kullanılarak uygulanan yöntemlerdir. Karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi için uygulanan maydanoz kürünün etkili olmasının en büyük nedeni kullanılan maydanozlardaki kimyasal etkenlerdir. Karaciğerin vücuda alınan maddelerden faydalı olanlar ve zararlı olanların ayrılması gibi bir görevinin olması bu organın bir çok kimyasaldan direkt olarak etkilenmesine neden olmaktadır. Karaciğer yağlanması bitkisel tedavi yöntemi olumsuz etkilere maruz kalan hücrelerin korunmasını ve yenilenmesini sağlamaktadır.

Karaciğer yağlanması bitkisel tedavi yöntemlerinden enginar suyu:

Enginarın karaciğer hücre faaliyetlerini arttırmak gibi bir etkisi vardır. Yaklaşık olarak 6-7 adet enginarın dış yaprağı 1 bardak su suda 7-8 dk kaynatılır. Karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi için enginar suyu çok yararlıdır. Karaciğer yağlanması bitkisel tedavi için hazırlanan enginar suyu karaciğerin sağlıklı olmasını sağlar.

]]>
Karaciğer Yağlanması Teşhisi https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-yaglanmasi-teshisi.html Fri, 07 Dec 2018 18:23:59 +0000 Karaciğer Yağlanması Teşhisi için en duyarlı yöntem olarak karşımıza ultrasonografi çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın teşhisi için NR ve tomografi gibi görüntüleme cihazlarına daha nadiren ihtiyaç duyulduğunu Karaciğer Yağlanması Teşhisi için en duyarlı yöntem olarak karşımıza ultrasonografi çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın teşhisi için NR ve tomografi gibi görüntüleme cihazlarına daha nadiren ihtiyaç duyulduğunu görebilmek söz konusudur. Ancak kusursuz test sonucunu alabilmek için karaciğer biyopsisi yapılmalıdır.

Alkolle ilgisi olmayan karaciğer yağlanması sorunu sonuçları pek de tehlikeli olmayan bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu rahatsızlık siroz, karaciğer kanseri, karaciğerin depo ve immün hastalıkları gibi ciddi sebepler nedeniyle ekarte edilmesi gerektiği görülmektedir. Aksi halde karaciğer yağlanması sorununun hayati tehlikelere neden olması söz konusu olabilmektedir.

Karaciğer Yağlanması TeşhisiKaraciğer yağlanması teşhisi erken yapıldığı takdirde sonuçlarının ölüme varmadan önlenebilmesi mümkün olabilmektedir. Ancak teşhisinin erken yapılamaması durumunda ölümle sonuçlanan durumlar ortaya çıkabilmektedir. Tedavi sırasında ise kilo vermek, kan şekerini düzenlemek, trigliserid seviyelerini indirgemek gibi önlemlerin çok etkili olduğunu görebilmek mümkündür. 

Tedavi sırasında kan yağlarını azaltması ile bilinen Clofibrat, Gemfibrozis, bir reçine olarak bilinen Ursodepksilik asid ve kişide insülin direnci bulunuyorsa Metformin ve Thiazolidinedine gibi ilaçlardan yararlanılması söz konusu olmaktadır. Bu rahatsızlıklarda karaciğer yağlanmasını azaltma üzerinde etkisi olan tedavi araçlarından biri de antioksidan tedavisi olarak karşımıza çıkmaktadır. E vitamini, betaine ve N-acetyl cystein adli antioksidanların en çok kullanılanlar olduğunu görebiliyoruz. Erken teşhisi önemli olduğundan belirtileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız yararınıza olacaktır.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

 • Halsizlik ve bitkinlik hissi
 • Çevresindeki organlarda ağrı hissi
 • Hastalığın ilerlemesi ile birlikte kilo kaybı, zihin karışıklığı ve güç kaybı
 • Nefesin kokması ve vücut kokması
 • Basur
 • Gözlerde kızarıklıkların oluşması
 • Ciltte kaşıntı ve kızarıklıkların oluşması
 • Vücut ısısının artması, ateş
 • Hafıza bulanıklığı, sürekli olarak kafasının karışık olması
 • Baş ağrısı ve mide bulantıları
]]>
Alkol Karaciğeri Yağlandırıyor https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/alkol-karacigeri-yaglandiriyor.html Sat, 08 Dec 2018 12:59:37 +0000 “Alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı” diye tanımlanan bu sorun, hiç alkol kullanmayanlarda da ortaya çıkabilen, mikroskobik incelemelerle bile “alkolik hepatit”ten ayırt edilemeyen bir sen

“Alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı” diye tanımlanan bu sorun, hiç alkol kullanmayanlarda da ortaya çıkabilen, mikroskobik incelemelerle bile “alkolik hepatit”ten ayırt edilemeyen bir sendrom. Çoğu zaman kilosu fazla, göbekli, bel çevresi geniş, kan şekeri (özellikle tokluk şekeri) yüksek, kan yağları dengesiz, özellikle trigliserid seviyeleri fazla olan kişilerde görülüyor. Sendromun nedeni tam olarak bilinmiyor ama sorunun şişmanlık ve metabolik sendrom gibi insülin direnci ile ilişkili olabileceğini gösteren kanıtlar var. Çoğu hastada herhangi bir belirti vermiyor. Bazı hastalar yorgunluk, halsizlik, karın sağ üst bölümünde rahatsızlık hissinden yakınabiliyor. Muayenede az veya çok bir miktar karaciğer büyüklüğü mutlaka saptanıyor. Hastaların çoğu 40-60 yaş arasındaki erkekler ama her iki cinste ve her yaşta görülebiliyor.

Nasıl anlaşılıyor

Karaciğerde yağlanmaya yol açan, organda fazla miktarda trigliserid adlı yağın birikmesidir. Yağ ile işgal edilen karaciğerin zamanla fonksiyonları bozulabiliyor. Karaciğer fonksiyonlarındaki bozulmanın ilk işaretleri AST ve ALT olarak bilinen karaciğer enzimlerinin yükselmesi. Diğer karaciğer enzimlerinden GGT ve ALP, bu hastalıkta nadiren yükseliyor. Ultrasonografik inceleme, karaciğer yağlanmasını belirlemenin ve değerlendirmenin en kolay yolu. Ancak görüntüleme yöntemleriyle de bu hastalığı karaciğer yağlanmasına yol açan diğer hastalıklardan ayırmak kolay olmuyor. Daha sona herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Hepatit B ve C enfeksiyonlarının olmadığından emin olmak gerekiyor. Bunun için karaciğer yağlanması saptanan kişilerde Hepatit B yüzey antijeni ve Hepatit C antikorunun da araştırılması gerekiyor. Karar vermekte güçlük olduğunda karaciğer biyopsisi en doğru tanı aracı olarak kabul ediliyor. Özellikle yağlanmaya dalak büyüklüğünün de eşlik ettiği durumlarda biyopsinin yapılması tavsiye ediliyor.

Alkol Karaciğeri Yağlandırıyor

Tedavisi var mı

Tedavide etkinliği kanıtlanmış bir ilaç yok ama doktorunuza danışarak yardımcı ilaçlardan faydalana bilirsiniz. Lipotrofik faktörler olarak bilinen Cholin ve benzeri maddelerin bir yararı olmuyor. Silymarin isimli doğal destekten de mümkün ama etkinliği konusunda fikir birliği yok. İlk yapılması gereken şey kilo vermek, belirli besinlerden ve alkolden uzak durmak.

Kişisel sağlık geçmişinizde veya genetik mirasınızda şeker hastalığı, kan yağları dengesizliği, bel çevresi kalınlığı gibi bir aile hikáyesi de varsa karaciğer yağlanması konusunda dikkatli olun. Göbekli veya şişman biriyseniz yılda bir kez karaciğer enzimlerinizi de kontrol ettirin. Fazla kilonuz varsa vermeye gayret edin. Bel çevrenizi inceltin (erkekseniz 100, kadınsanız 88 cm.nin altına indirin). Latent diyabetiniz varsa, alkol kullanıyorsanız, trigliserid isimli yağınız yüksek, iyi kolesterol HDL’niz düşük (%40 mg.dan az), ürik asidiniz yüzde 7 mg.dan fazla ise daha da uyanık olun.

Alkolün, bazı ilaçların ve daha pek çok nedenin karaciğerde yağlanma yapabileceğini ve bu sorunun karaciğerinizde bir sorun başladığının ilk işareti olduğunu da unutmayın.

Siroz riski her zaman var

Göbek-bel çevresinden kilo alma ve metabolik bozukluklarla birlikte olan yağlı karaciğer hastalığının uzun vadeli sonuçları üzerinde henüz fikir birliği yok. Bu hastalığın siroza giden kötü sonuçları olduğunu kabul edenler var ama görünen o ki, çok korkutucu bir seyir göstermiyor, üzücü sonuçları olmuyor. Bununla birlikte enzim yüksekliğinin devam ettiği, karaciğer içi damar basıncının yüksek olduğu durumlarda hastaları daha dikkatli izlemek gerekiyor. Bunlarda karaciğer yetmezliği ve siroza kadar giden tehlikeli sonuçlar görülebiliyor. Yağlı karaciğere çoğu zaman “tokluk şekeri artışı, tansiyon yüksekliği, iyi kolesterol HDL- azlığı, trigliserid yüksekliği” gibi başka bazı sorunların da eşlik e]]> Karaciğer Yağlanması Belirtileri https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-yaglanmasi-belirtileri.html Sat, 08 Dec 2018 20:14:25 +0000 Karaciğer yağlanması belirtileri, Karaciğer yağlanması karaciğer hücrelerinde biriken aşırı yağ nedeni ile oluşum gösteren oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Çok nadir olsa da bazı vakalarda karaciğer kendine z Karaciğer yağlanması belirtileri, Karaciğer yağlanması karaciğer hücrelerinde biriken aşırı yağ nedeni ile oluşum gösteren oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Çok nadir olsa da bazı vakalarda karaciğer kendine zarar vererek karaciğer yağlanması siroz hastalığına neden olabilir. Obez olmak, fazla kilo, yüksek kolesterol gibi faktörler karaciğer yağlanma riskini arttırabilir. Hastalık çoğu zaman beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ile kontrol altına alınabilir.

Karaciğer yağlanması çoğu zaman her hangi bir belirtiye yol açmayabilir. Kişi farkında olmadan yıllarca hastalık ile beraber yaşayabilir. Hastalık ilerledikçe ani kilo kaybı, halsizlik, karın ağrısı ve zihin karışıklığı gibi belirtiler oluşum gösterebilir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

 • Karaciğer yağlanması başlangıçta her hangi bir belirtiye yol açmayabilir. Ancak kişi kendini her zamankinden halsiz ve bitkin hissedebilir. Karaciğerin bulunduğu alanda hafif bir rahatsızlık hissi oluşabilir.
 • Karaciğer yağlanması arttıkça çevredeki diğer organlara ve dokulara baskı uygulayarak ağrı hissine neden olabilir.
 • Hastalık ilerlemişse kilo kaybı, zihin karışıklığı ve güç kaybı yaşanabilir.

Karaciğer Yağlanmasının Diğer Belirtileri

 • Şişkinlik
 • Hazımsızlık
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Basur
 • Nefes kokusu-vücut kokusu
 • Gözlerde kızarma
 • Hafıza bulanıklığı
 • Ciltte kaşıntı ve kızarıklık
 • Vücut ısısının artması

Karaciğer Yağlanması BelirtileriKaraciğer Yağlanması Teşhis Ve Tedavi

Karaciğer yağlanmasını teşhis etmek için kan testi ve karaciğer fonksiyonlarını ölçen bazı tetkikler istenebilir. Bu tetkikler sayesinde karaciğerin normal bir şekilde çalışıp çalışmadığına bakılır. Karaciğer filmi yağlanmayı tespit edebilmek için faydalı olabilir. Ultrason, MR ve CT taraması hastalığın teşhisi için önemlidir.

İstenen filmler karaciğeri kontrol etmek için yararlı olsa da tek başına yağlanmayı teşhis etmek için yeterli olmayabilir. Eğer yağlanma uygulanan tetkik ve filmlerle teşhis edilememişse karaciğer biyopsisi uygun görülebilir. Biyopsi çok fazla başvurulan bir tanı yöntemi olmasa da şüpheli vakalara uygulanabilir.

Karaciğer yağlanması tedavisinde hedef hastanın fazla kilolarından kurtulmasına yöneliktir. Uzman bir diyetisyen tarafından hastaya uygun diyet listesi ve egzersiz programı düzenlenir. Bu sayede fazla kilolardan kısa bir süre içinde kurtulmak mümkün olur. Kilo kaybı azaldıkça karaciğerde yağlanma oranı da azalır. Kilo kaybı karaciğerde siroz oluşma riskini azaltabilir. Karaciğer yağlanması tedavisinde bazı ilaçlar kullanılabilir. Ancak ilaçların ne kadar faydalı olduğu bilinmemektedir. Tedavi için evde de bazı uygulamalar yapılabilir.

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Maydanoz Limon Kürü

Yarım bağ maydanoz blenderdan alınarak üzerine yarım limon suyu eklenir. Son olarak 1 çay bardağı su ilave edilerek blenderdan geçirilir. Elde edilen karışım sabah kahvaltı yapmadan yarım saat önce aç karnına içilir.

Maydanoz ve limon kürü 2 hafta boyunca aralıksız uygulanır. 2 hafta sonunda küre 1 hafta ara verilir ve tekrar 1 haftanın sonunda küre tekrar başlanır. 2 hafta daha uygulandıktan sonra 6 ay ara verilir. 6 aylık aradan sonra kür tekrar aynı şekilde uygulanabilir.

Karaciğerde oluşan yağlanma ileri boyutlara ulaşmışsa maydanoz kürü ile beraber lavanta kürü de uygulanabilir. Hastalık kontrol altına alınamaz ve ilerlerse siroz ve fibroza neden olarak karaciğer kanseri gelişme olasılığı artar. Uygulanacak kürler sayesinde karaciğer temizlenerek yağlanmanın önüne geçilebilir. Aynı zamanda farklı renklerde meyve ve sebzelerin tüketimine ağırlık verilerek vücuda daha fazla antioksidan içeren gıdalar alınabilir. Bu tür gıdalar karaciğer sağlığı için faydalıdır.

]]>
Karaciğer Yağlanmasının Teşhisi https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-yaglanmasinin-teshisi.html Sun, 09 Dec 2018 03:11:23 +0000 Karaciğer yağlanması daha çok başka nedenlerle yapılan kan tahlilleri veya ultrason ile teşhis edilir. Kan tahlillerinde karaciğer enzimleri yüksek saptandığı zaman yine başka birtakım hastalıkl

Karaciğer yağlanması daha çok başka nedenlerle yapılan kan tahlilleri veya ultrason ile teşhis edilir. Kan tahlillerinde karaciğer enzimleri yüksek saptandığı zaman yine başka birtakım hastalıklarla beraber karaciğer yağlanması da akla gelmelidir. Ultrasonda ise karaciğerin büyümüş olduğu görülür.

Karaciğer Yağlanmasının Teşhisi Kesin teşhis karaciğer biyopsisi (lokal anestezi altında ince bir iğne ile karaciğerden çok küçük bir parçanın alınıp patoloji uzmanı tarafından mikroskopik olarak incelenmesi) ile konulsa da, rutin klinik pratikte genelde biyopsi yapılmamaktadır.
]]>
Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri ? https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-yaglanmasinin-nedenleri.html Sun, 09 Dec 2018 17:05:54 +0000 Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri dediğimiz zaman ilk akla gelen etkenlerden biri alkol olmaktadır. Alkol, obezite ve kötü beslenme alışkanlıklarının bu hastalığın temel sebepleri arasında yer aldığını görebilmek mümkü Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri dediğimiz zaman ilk akla gelen etkenlerden biri alkol olmaktadır. Alkol, obezite ve kötü beslenme alışkanlıklarının bu hastalığın temel sebepleri arasında yer aldığını görebilmek mümkündür. Bu sebeple bu rahatsızlığı alkole bağlı sorunlar ve alkole bağlı olmayan sorunlar olmak üzere iki farklı başlık altında incelemek gerekmektedir. 

Karaciğerin tek başına yağlı olması kişi için büyük bir sorun oluşturmaz ve hatta bu rahatsızlığın tek başına bir hastalık olarak kabul edilmediğini de görmek mümkündür. Ancak bu yağlanmaların siroza da neden olabilecek iltihaplanmaları tetikleyebilecek olması sebebi ile bu konuda daha fazla dikkatli olunması gerekmektedir. Bu rahatsızlığı anlayabilmek için bu duruma neden olan etkenleri ayrı ayrı incelemek daha doğru olacaktır.

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri

Aşırı alkol tüketmek: Hemen her alkol kullanan kişinin bildiği ve hatta karaciğer ile ilgili şikayetleri olan kişilere söylenen ilk konu alkol tüketimi olması sebebi ile karaciğer yağlanmasına neden olan etkenlerin başında da aşırı alkol tüketiminin yer aldığını söyleyebilmek mümkündür. Hatta sürekli olarak alkol tüketen bir kişi olmasanız bile kısa zamanda aşırı alkol tüketmiş olmanız bile bu duruma neden olabilmektedir. Bunun sebebi de alkolün karaciğerin yağ metabolizmasındaki işlevleri üzerinde zarar verici etki yapması ve yağın karaciğer hücrelerinde birikmeye neden olmasıdır. Bu durum ilerleyerek alkolik hepatit rahatsızlığına da dönebilmektedir.

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri İnsülin direnci: Genetik nedenler ve kötü beslenmeye bağlı olarak vücutta insülin direnci dediğimiz bir durumun meydana gelmesi söz konusu olabilir. Vücudun insülin hormonuna karşı vücutta hücrelerin direnç göstermesine bağlı olarak pankreasın daha fazla insülin salgılamaya başlaması söz konusudur. İnsülin hormonundaki bu artışın sonucunda kanda ve karaciğerde bulunan yağ asitlerinde artış meydana geldiği görülür. Bu durum sadece karaciğer yağlanmasına değil daha pek çok rahatsızlığa da neden olmaktadır.

Fazla kilolu (obez) olmak: Her aşırı kilolu kişide karaciğer yağlanması olacak diye bir durum söz konusu değildir. Ancak obez kişiler arasında bu hastalığa yakalanma oranının %70 civarında olması bu kişilerin büyük risk altında olmasına neden olmaktadır. Çeşitli sebeplerle alınan kiloların vücutta yağ hücrelerinde depolandığı biliniyor. Artan kilolar sebebiyle artık bu yağ hücrelerinin yağ depolayamaz hale geldiklerini görebiliyoruz. Bunun neticesi olarak da hücrelerde depolanamayan yağların kanda dolaşmaya ve karaciğer gibi organlarda toplanmaya başladıklarını görebilmek mümkündür.

Karaciğer Yağlanmasına Neden Olan Diğer Etkenler
 • Kanda trigliserid oranının yüksek olması 
 • Hızlı ve ani kilo kayıpları, aç kalma
 • Damardan beslenme
 • Tip 2 diyabet
 • Bazı ilaçlar
 • Gebelik
 • Bakteri ve virüsler
 • Wilson hastalığı
 • Gastrik bypass ameliyatı
 • Yüksek kolesterol
]]>
Karaciğer Yağlanması https://www.karacigeryaglanmasi.gen.tr/karaciger-yaglanmasi.html Mon, 10 Dec 2018 05:54:02 +0000 Karaciğer yağlanması karaciğerin kendini koruma amaçlı oluşturduğu yağ bezleridir. Yağlanmaya iltihap/yangı eşlik ederse bu durum önce karaciğer hücre harabiyetine (nekroz), sonra fibroza ve oradan da sir

Karaciğer yağlanması karaciğerin kendini koruma amaçlı oluşturduğu yağ bezleridir. Yağlanmaya iltihap/yangı eşlik ederse bu durum önce karaciğer hücre harabiyetine (nekroz), sonra fibroza ve oradan da siroza ilerler. Karaciğer yağlanması olan insanlar; eğer fazla kiloluysa mutlaka kilo vermeli ( en az kilosunun’u), yağlı gıdalardan uzak kalmalı, bol meyve sebze tüketmeli ve düzenli egzersiz yapmalıdır. En önemlisi de mutlaka bu konuda uzman olan bir doktora başvurmalıdır. Ülkemizde bu konuyu en iyi bile uzmanlık alanı iç hastalıkları uzmanları olup, bunlar içinden de özellikle bu konuda uzmanlaşmış gastroenteroloji uzmanlarıdır.

Karaciğer yağlanması; karaciğer hücrelerinde normalden fazla, hatta bazen aşırı derecede yağ toplanması nedeniyle meydana gelen tıbbi bir durumdur. Toplumdaki her 4-5 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülmektedir. Kadın ve erkekte aynı sıklıkta görülür. Normal sağlıklı bir insanda karaciğer hücrelerinde az miktarda yağ bulunabilir ve bu herhangi bir hastalığa neden olmaz. Ancak karaciğerde yağlanma aşırı miktarda olduğunda, birtakım yapısal ve fonksiyonel değişikliklere yol açar.

Karaciğerde aşırı yağ birikmesi sonucu 2 durum meydana gelir:

1) Karaciğerde yağlanmanın bir sonucu olarak karaciğerde iltihap/yangı meydana gelir ve tıp dilinde buna steatoheapatit adı verilir.

2) Karaciğerde sadece yağlanma olması ve herhangi bir iltihap/yangının olmaması Steatohepatit geliştiğinde bu zamanla karaciğer hücrelerinin harap olmasına (nekroz) yol açar ve fibroz denilen, aynı zamanda karaciğer sirozunun başlangıcı sayılan duruma neden olur. Nekroz ilerledikçe olay siroza doğru ilerler. Bu konuda yapılan çalışmalarda steatohepatiti olan hastalarınında karaciğerde fibroz, -15'inde ise karaciğer sirozu gelişebileceği saptanmıştır. Ayrıca steatohepatite bağlı gelişen karaciğer sirozu zemininde karaciğer kanserinin de gelişebildiği gösterilmiştir. Bu nedenle karaciğer yağlanması tanısı konan hastalar ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmeli ve sıkı takip edilmelidir.]]>