Karaciğer Boyutu Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karaciğer Boyutu Nedir?

Karaciğer Boyutu, sağlıklı bir bireyin karaciğer boyutu çoğunlukla cinsiyete ve yaşa göre hatta diğer etmenlere oranlara değerlendirilmektedir. Yetişkin bir erkek bireyde karaciğerin ağırlık oranı 1,4 ya da 1,6 kg arasında, bayanlarda ise 1,2 ya da 1,4 kg arasında mevcut olmaktadır. Karaciğerin genişlik durumu sol taraftan sağ tarafa doğru 20, ile 22,5 cm olmalıdır. Çünkü karaciğerde özellikle sağ taraf her zaman sol tarafa oranla daha yüksek olmaktadır. Sol tarafta karaciğerin yukarıdan aşağıya doğru olan uzunluğu küçülmektedir. Sağ tarafın aşağıya doğru olan uzunluğu da yaklaşık olarak 15 ile 17,5 cm oranında olmaktadır. Arka tarafından öne doğru uzantısı ise yaklaşık 10 ya da 12,5 cm arasındaki mesafede olmalıdır.

Karaciğer Boyutu, karaciğerin normal olan boyutunun üst sınırı mutlaka 14 cm civarında olmalıdır. Eğer 14 cm'den büyük bir ölçü tespit edilir ise bu durum çoğunlukla "hepamegali" karaciğer büyümesi şeklinde tanımlanmaktadır. Genel olarak yapılan karaciğer muayenesi sırasına eğer karaciğer ele geldi ise bu durum kesinlikle karaciğerin büyümüş olduğu anlamına gelmemektedir. Çünkü akciğerde meydana gelen bir sorundan dolayı karaciğeri aşağıya itmesi sonucunda büyümüş şeklinde hissedilebilmektedir. Ayrıca bu olay dışında sağ diyaframın da aşağıya doğru az da olsa bir yer değiştirmesi söz konusu olduğu zaman, karın kasları oldukça zayıf olan kişilerde karaciğer boyutunda değişim olabilmektedir. Meydana gelen apse durumlarında, safra kanseri ya da kolon kanseri olan kişilerde, derin bir soluk almaları ile karaciğer normal olan boyutundan biraz daha büyük olarak hissedilmektedir. Bunun için mutlaka bu durumlar göz önünde bulundurularak karaciğerin boyutu hakkında görüntüleme yöntemi kullanılarak değerlendirilmesi gerekmektedir.


Karaciğerin Normal Boyutundan Büyüme Neden Olur?

  • Sağ kalp yetmezliği durumu,
  • Yerel oluşan enfeksiyonlar ve ortaya çıkan apse durumları,
  • Safra yollarının tıkanması,
  • Meydana gelen siroz hastalığı,
  • Karaciğerin içerisinde meydana gelen kan göllenmesinden dolayı ortaya çıkan durumlar,
  • İnflamatuar bozukluk,
  • Lösemi hastalığı,
  • Karaciğerde yağlanmanın olması,
  • Hepatik venüllerin tıkanması ile ortaya çıkan hastalıklar,
  • Kistik yapılar, metastatik ya da primer kanserler,

Karaciğer Boyutu


Muayene esnasında ele gelmiş olan karaciğer özellikle büyük hassasiyet durumu oluşturmaktadır. Kenarlarının künt olmasından dolayı kalp yetmezliği durumunu da çağrıştırmaktadır. Özellikle düzgün, ağrılı ve yumuşak yüzeyinin olması şeklinde belirtiler gösterebilmektedir. Ayrıca tümör olduğu zaman karaciğer aynı kaya gibi sert bir şekil almaktadır. Ancak karaciğerin büyümesi genel olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar açısından oldukça farklı belirtiler göstermektedir. Karaciğerde oluşan bir hastalık sebebi ile karaciğer normal boyutundan büyüdü ise biyopsi için parça alınarak değerlendirilir. Daha sonra gerekli görülür ise teknikler kullanılarak karaciğerin büyüme oranı belirlenerek tedavi uygulamasına geçilir.

Karaciğer Boyutu Yorumları

soru

Ela

21 Mart 2019 Perşembe

Merhaba benim karaciğer boyutu 242 çıktı normal mi

Cevap yaz
soru

Ahmet

01 Mart 2021 Pazartesi

Karaciger cc boyutu nedir

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Karaciğere Ne İyi Gelir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Dostu Yiyecekler

Karaciğer Dostu Yiyecekler

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Karaciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Kitle Belirtileri ve Tedavisi