Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri?

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri dediğimiz zaman ilk akla gelen etkenlerden biri alkol olmaktadır. Alkol, obezite ve kötü beslenme alışkanlıklarının bu hastalığın temel sebepleri arasında yer aldığını görebilmek mümkündür. Bu sebeple bu rahatsızlığı alkole bağlı sorunlar ve alkole bağlı olmayan sorunlar olmak üzere iki farklı başlık altında incelemek gerekmektedir.

Karaciğerin tek başına yağlı olması kişi için büyük bir sorun oluşturmaz ve hatta bu rahatsızlığın tek başına bir hastalık olarak kabul edilmediğini de görmek mümkündür. Ancak bu yağlanmaların siroza da neden olabilecek iltihaplanmaları tetikleyebilecek olması sebebi ile bu konuda daha fazla dikkatli olunması gerekmektedir. Bu rahatsızlığı anlayabilmek için bu duruma neden olan etkenleri ayrı ayrı incelemek daha doğru olacaktır.


Karaciğer Yağlanması Neden Olur?


Aşırı alkol tüketmek: Hemen her alkol kullanan kişinin bildiği ve hatta karaciğer ile ilgili şikâyetleri olan kişilere söylenen ilk konu alkol tüketimi olması sebebi ile karaciğer yağlanmasına neden olan etkenlerin başında da aşırı alkol tüketiminin yer aldığını söyleyebilmek mümkündür. Hatta sürekli olarak alkol tüketen bir kişi olmasanız bile kısa zamanda aşırı alkol tüketmiş olmanız bile bu duruma neden olabilmektedir. Bunun sebebi de alkolün karaciğerin yağ metabolizmasındaki işlevleri üzerinde zarar verici etki yapması ve yağın karaciğer hücrelerinde birikmeye neden olmasıdır. Bu durum ilerleyerek alkolik hepatit rahatsızlığına da dönebilmektedir.

İnsülin direnci: Genetik nedenler ve kötü beslenmeye bağlı olarak vücutta insülin direnci dediğimiz bir durumun meydana gelmesi söz konusu olabilir. Vücudun insülin hormonuna karşı vücutta hücrelerin direnç göstermesine bağlı olarak pankreasın daha fazla insülin salgılamaya başlaması söz konusudur. İnsülin hormonundaki bu artışın sonucunda kanda ve karaciğerde bulunan yağ asitlerinde artış meydana geldiği görülür. Bu durum sadece karaciğer yağlanmasına değil daha pek çok rahatsızlığa da neden olmaktadır.

Fazla kilolu (Obez) olmak: Her aşırı kilolu kişide karaciğer yağlanması olacak diye bir durum söz konusu değildir. Ancak obez kişiler arasında bu hastalığa yakalanma oranının %70 civarında olması bu kişilerin büyük risk altında olmasına neden olmaktadır. Çeşitli sebeplerle alınan kiloların vücutta yağ hücrelerinde depolandığı biliniyor. Artan kilolar sebebiyle artık bu yağ hücrelerinin yağ depolayamaz hale geldiklerini görebiliyoruz. Bunun neticesi olarak da hücrelerde depolanamayan yağların kanda dolaşmaya ve karaciğer gibi organlarda toplanmaya başladıklarını görebilmek mümkündür.


Karaciğer Yağlanmasına Neden Olan Diğer Etkenler

  • Kanda trigliserit oranının yüksek olması
  • Hızlı ve ani kilo kayıpları, aç kalma
  • Damardan beslenme
  • Tip 2 diyabet
  • Bazı ilaçlar
  • Gebelik
  • Bakteri ve virüsler
  • Wilson hastalığı
  • Gastrik bypass ameliyatı
  • Yüksek kolesterol

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri ? Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer Testleri Nasıl Yapılır?

Karaciğer Testleri Nasıl Yapılır?

Karaciğerde Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi

Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi

Karaciğere Faydalı Besinler Nelerdir?

Karaciğere Faydalı Besinler Nelerdir?